PCST Wins Speedo May Meet!

Brian Haddad
May 26, 2019

PCST Takes Team Victory at Speedo May Meet!

The Panama City Swim Team Tsunamis claimed victory at the 2019 Speedo LC May Meet at Frank Brown Park May 18-19.  PCST swimmers put up some outstanding times at the meet including two new PCST Team Records.  Thirteen year old Shane McEliece established new Team Records in the 50 meter Freestyle (25.94) and 100 meter Freestyle (57.60).  Individual Event Winners included Shane McEliece (7x), Cash Bullard (5x), Spencer Sehlhorst (2x), Brooke Dorr (1x), Riley Fulton (1x), Annie McKenzie (1x), Maddie McKim (1x), Vivian Mooney (1x), Donald Skerratt (1x), Keely Stevenson (1x), Taylor Warren (1x), and Blair Wootson (1x).   PCST swimmers also added 9 new Southeastern Swimming Long Course Championship Qualifying Times.  Statistics from the meet are listed below:

Team Scores
1) Panama City Swim Team..........................983.5
2) Greater Pensacola Aquatic Club………...865.0
3) Coast Aquatics…………………………….538.5

Team Records (2)
13-14 Boys
Shane McEliece 50 meter Freestyle – 25.94
Shane McEliece 100 meter Freestyle – 57.60
Individual Event Winners (23)
Cash Bullard (8&U Boys) – 50 Free, 100 Back, 50 Breast, 100 Breast, 50 Fly
Blair Wootson (10&U Boys) – 50 Free
Annie McKenzie (11-12 Girls) – 100 Back
Vivian Mooney (11-12 Girls) – 100 Fly
Riley Fulton (13-14 Girls) – 100 Breast
Shane McEliece (13-14 Boys) – 50 Free, 200 Free, 100 Breast, 200 Breast, 100 Fly, 200 IM, 400 IM
Donald Skerratt (13-14 Boys) – 200 Fly
Brooke Dorr (Senior Girls) – 100 Fly
Maddie McKim (Senior Girls) – 200 Free
Keely Stevenson (Senior Girls) – 400 IM
Taylor Warren (Senior Girls) – 100 Back
Spencer Sehlhorst (Senior Boys) – 200 Breast, 400 IM

New Southeastern Qualifying Times (9)
Blair Wootson (10&U Boys) – 100 Back, 200 IM
Chloe Reed (11-12 Girls) – 50 Breast, 50 Fly
Gip Crye (11-12 Boys) – 100 Back, 100 Breast
Donald Skerratt (13-14 Boys) – 100 Breast, 200 Fly, 200 IM

Age Group Top 10 PCST Long Course All-Time Top 10 Swims
Girls 11-12
Chloe Reed – 50 Fly(7)

Girls 15-16
Lily Bradford – 100 Back(6), 200 Back(6)

Boys 8&Under
Cash Bullard – 50 Free(10), 100 Back(10), 100 Breast(7), 50 Fly(6)

Boys 10&Under
Blair Wootson – 50 Free(2), 50 Back(8), 100 Back(8), 50 Breast(4), 100 Breast(5), 100 Fly(5), 200 IM(4)

Boys 11-12
Gip Crye – 100 Free(10), 100 Back(10), 200 IM(8)

Boys 13-14
Luke Maggiore – 100 Breast(10)
Shane McEliece – 50 Free(1), 100 Free(1), 200 Free(7), 100 Breast(3), 200 Breast(4), 200 IM(3), 400 IM(6)
Donald Skerratt – 200 Fly(9)

Boys 15-16
Colin McEliece – 100 Breast(6), 200 Breast(5), 200 Fly(10)

Boys 17&Over
Spencer Sehlhorst – 400 Free(10)