Fast Times in Tallahassee!

Brian Haddad
Jul 3, 2019

Eight New Team Records at ATAC LC Meet!

The Panama City Swim Team Tsunamis took home second place visiting team honors, finishing just behind Gator Swim Club at the 2019 ATAC Long Course Invitational Swim Meet in Tallahassee!  PCST Swimmers established eight new all time team records at the meet which featured more than 350 swimmers from across the Southeast.  Shane McEliece led the way for PCST setting six new team records in the 13-14 Boys age group.  Colin McEliece (15-16 Boys) added a new PCST team record as well.  A new PCST Relay Record was set by the 13-14 Boys group of Alex Fulton, Luke Ferguson, Shane McEliece, and Donald Skerratt.  Individual Event Winners included Shane McEliece (6x), Colin McEliece (2x), Keely Stevenson(2x), Lily Bradford(1x), Gip Crye (1x), and Chloe Reed(1x).   PCST swimmers added 13 new Southeastern Swimming Long Course Championship Qualifying Times.  Statistics from the meet are listed below:

New Team Records (8)
Shane McEliece 13-14 Boys 50 meter Freestyle – 25.88
Shane McEliece 13-14 Boys 100 meter Freestyle – 56.99
Shane McEliece 13-14 Boys 200 meter Freestyle – 2:03.53
Shane McEliece 13-14 Boys 100 meter Butterfly – 1:01.30
Shane McEliece 13-14 Boys 200 meter Butterfly – 2:17.22
Shane McEliece 13-14 Boys 200 meter I.M. – 2:19.06
Colin McEliece 15-16 Boys 100 meter Breaststroke – 1:08.69
13-14 Boys 400 meter Medley Relay (A. Fulton, L. Ferguson, S. McEliece, D. Skerratt) – 4:33.72

Individual Event Winners (13)
Chloe Reed (11-12 Girls) – 100 Back
Gip Crye (11-12 Boys) – 200 IM
Shane McEliece (13-14 Boys) – 100 Free, 200 Free, 200 Breast, 100 Fly, 200 Fly, 200 IM
Keely Stevenson (15-16 Girls) – 100 Back, 200 Back
Colin McEliece (15-16 Boys) – 100 Breast, 200 Breast
Lily Bradford (Senior Girls) – 200 Back

New Southeastern Qualifying Times (13)
Annie McKenzie (11-12 Girls) – 200 Free, 50 Back
Chloe Reed (11-12 Girls) – 100 Back
Shane McEliece (13-14 Boys) – 100 Back
Donald Skerratt (13-14 Boys) – 100 Free, 200 Free, 400 IM
Natalie McKenzie (Senior Girls) – 100 Fly
Cole Brusher (Senior Boys) – 200 Back
Luke Ferguson (Senior Boys) – 200 Breast
Colin McEliece (Senior Boys) – 50 Free, 100 Fly
Sam Rix (Senior Boys) – 200 Fly

Age Group Top 10 PCST Long Course All-Time Top 10 Swims

Girls 11-12
Chloe Reed – 50 Fly(7), 100 Fly(9)

Girls 15-16
Hannah Johnson – 100 Fly(7), 200 Fly(2), 200 IM(10)
Natalie McKenzie – 100 Back(9), 200 Back(10), 100 Fly(5)
Keely Stevenson – 200 Free(9), 100 Back(6)

Boys 11-12
Gip Crye – 200 Free(7), 50 Back(10), 50 Fly(7), 100 Fly(5), 200 IM(6)

Boys 13-14
Luke Ferguson – 50 Free(8), 100 Breast(8), 200 Breast(7)
Shane McEliece – 50 Free(1), 100 Free(1), 200 Free(1), 100 Back(8), 100 Breast(2), 200 Breast(2), 100 Fly(1), 200 Fly(1), 200 IM(1)
Donald Skerratt – 200 Free(10), 200 Breast(8), 400 IM(7)

Boys 15-16
Cole Brusher – 200 Back(6)
Colin McEliece – 100 Breast(1), 200 Breast(2), 100 Fly(8), 200 Fly(9), 200 IM(6), 400 IM(7)