TSM swimmers lifetime bests at La Mirada, including Jr Nat & Sectional cuts

At the 2014 La Mirada April Senior Invitational, TSM swimmers performed well.

Lifetime bests are listed below, including several Junior National and Sectional cuts achieved:

 

Men                                                                                                 Women

                                                                                                          50 Free

29.75 (-.46) Sophia N.

 

100 Free                                                                                           100 Free

57.22 (-.61) Sasha A.                                                                      1:03.94 (-.71) Sophia N.

58.69 (-2.89) JP M.                                                                          1:05.22 (-.65) Lorien O.

58.93 (-1.66) Greg A.

1:01.15 (-.7) Xander L.

 

200 Free                                                                                           200 Free

2:02.08 (-1.88) Hunter L.                                                              2:17.89 (-3.44) Sophia N.

2:02.67 (-1) Ethan L.

2:07.37 (-4.17) JP M.

2:07.97 (-3.93) Greg A.

2:09.68 (-10) Luke Y.

 

400 Free

4:15.16 (-6.65) Hunter L. – SECTIONAL CUT

4:16.07 (-3.77) Ethan L. – SECTIONAL CUT

4:17.14 (-.8) Matt W. – SECTIONAL CUT

4:18.88 (-11) Colin C.

4:35.48 (-3.82) Eli L.

 

800 Free

9:04.08 (-12) Jamie D. – JR NAT BONUS CUT & QUALIFIED FOR 5K OPEN WATER NAT CHAMPIONSHIP

9:10.26 (-21) Gillian C. – SECTIONAL CUT & QUALIFIED FOR 5K OPEN WATER NAT CHAMPIONSHIP

9:28.73 (-10) Cathy G. – SECTIONAL CUT

 

1500 Free                                                                                         1500 Free

16:58.33 (-19) Ethan L.                                                                 18:18.02 (-1.81) Bella S.

17:03.21 (-38.5) Sean S.                                                                17:22.19 (-18) Gillian C. – JR NAT BONUS CUT

17:07.60 (-24) Hunter L.

 

100 Fly                                                                                               100 Fly

58.68 (-.43) Sasha A.                                                                      1:06.54 (-.25) Sydney W.

1:01.75 (-4.8) Eli L.

1:02.25 (-.86) Colin C.

 

200 Fly                                                                                              200 Fly

2:11.28 (-1.79) Sasha A.                                                                2:20.08 (-.46) Sydney W.

2:14.7 (-2.35) Colin C.                                                                   2:25.82 (-2.12) Bella S.

2:15.24 (-1.57) Eli L.

 

100 Back                                                                                         100 Back

59.96 (-1.02) Brendan C.                                                              1:12.36 (-1.56) Zoe D.

1:00.42 (-.67) Gabe S.

1:10.18 (-1.54) Luke Y.

 

200 Back                                                                                          200 Back

2:06.18 (-.63) Brendan C. – JR NAT CUT                                    2:27.13 (-.3) Gillian C.

2:08.56 (-1.24) Gabe S. – JR NAT BONUS

 

                                                                                        100 Breast

1:22.31 (-.04) Sydney W.

 

400IM                                                                                               400 IM

4:45.21 (-5.44) Gabe S. – SECTIONAL CUT                                 5:17.08 (-2.2) Shayna S.

4:51.42 (-8.48) Hunter L.