6th Annual Solstice SCM Meet - 12/1/2018
Results
Event 1 Women 18-24 200 SC Meter Freestyle

Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Pardew, Isabelle 20 Merritt Marlins-9 2:25.00 2:23.33 20
31.84 36.34 37.96 37.19
Event 1 Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Meyer, Lauren M 27 Merritt Marlins-9 2:50.12 2:45.76 20
37.86 42.08 44.23 41.59
Event 1 Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
1 Bofinger, Sarah E 32 Lane 4 Swimming-10 2:35.88 2:32.37 20
35.32 38.05 39.45 39.55
2 Cox, Michele 34 Reston Masters Swim Team-10 2:54.12 3:00.19 17
39.77 45.56 48.99 45.87
3 Goldberg, Julie F 34 Montgomery Ancient Mariners-10 3:30.84 3:22.05 16
46.77 52.40 51.97 50.91
4 Henochowicz, Anne M 34 Germantown Maryland Masters-10 3:30.00 3:27.03 15
46.22 51.95 1:48.86
Event 1 Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
1 Chin, Lisa M 37 Germantown Maryland Masters-10 2:40.00 2:27.99 20
34.20 37.36 38.52 37.91
2 Raley, Heather A 37 Merritt Marlins-9 2:30.00 2:35.04 17
33.88 38.17 41.15 41.84
Event 1 Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Lobur, Janel 41 Uc09-9 2:15.00 2:16.44 20
31.02 34.06 35.49 35.87
2 Algera, Bonnie L 42 Freedom Aquatic Club-12 2:40.50 2:44.65 17
37.65 40.73 42.73 43.54
3 Cummings, Patricia A 42 Merritt Marlins-9 3:03.89 3:01.56 16
40.67 46.65 48.01 46.23
Event 1 Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Davidson, Michelle L 48 Garden State Masters-7 2:36.38 2:32.92 20
35.29 39.24 39.52 38.87
2 Bass, Amy H 48 Reston Masters Swim Team-10 2:38.50 2:38.06 17
34.82 38.83 41.45 42.96
3 Bancroft, Caren C 48 Germantown Maryland Masters-10 3:10.00 2:59.16 16
38.71 43.50 47.91 49.04
4 Marrow, Jocelyn 49 Uc09-9 3:10.94 3:23.17 15
43.78 52.06 1:47.33
--- Fink, Joan 48 Merritt Marlins-9 3:25.00 NS
Event 1 Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
1 Dustin, Kim 50 DC Dept Of Recreation & Parks-10 2:40.00 2:36.57 20
34.29 38.73 41.15 42.40
2 Lyons, Judy L 54 Uc10-10 2:58.00 2:49.18 17
39.14 42.29 1:27.75
3 Gainor, Cathy C 51 Montgomery Ancient Mariners-10 2:50.23 2:51.50 16
41.30 43.82 44.04 42.34
4 Spear, Elizabeth 53 Uc10-10 2:55.00 2:52.30 15
39.76 43.03 1:29.51
Event 1 Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
1 Henning, Heidi 58 Lane 4 Swimming-10 2:48.00 2:49.66 20
38.60 43.29 1:27.77
2 Rebert, Kristina L 55 Ywca Masters of Adams County-8 2:58.00 2:55.76 17
40.07 43.89 46.24 45.56
3 Brown, Ann M 56 Merritt Marlins-9 3:10.10 3:02.87 16
41.80 45.20 48.41 47.46
4 Colvin, Joanne 56 Merritt Marlins-9 2:54.00 3:09.85 15
43.50 46.98 48.98 50.39
5 Sugg, Stephanie 55 Montgomery Ancient Mariners-10 4:14.47 5:18.53 14
Event 1 Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
1 Pfinsgraff, Joan L 64 Maryland Masters-9 2:30.88 2:34.80 20
35.90 39.02 40.09 39.79
2 Calobong-Pierce, Carol Lynn 61 Freedom Aquatic Club-12 3:32.01 3:08.66 17
40.62 47.12 50.86 50.06
3 Subar, Amy 63 Uc10-10 3:15.00 3:23.98 16
45.00 49.94 55.50 53.54
Event 1 Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Loftus-Charley, Shirley A 67 Virginia Masters Swim Team-12 2:40.00 2:40.53 20
37.66 40.75 41.51 40.61
--- Tourtual, Dorothy M 67 E Team-12 3:09.00 NS
Event 1 Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Barry, Marcia L 70 Virginia Masters Swim Team-12 3:00.00 3:03.31 20
41.97 46.60 47.63 47.11
Event 1 Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
--- Manheim, Lucy M 76 Reston Masters Swim Team-10 4:12.41 NS
Event 1 Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
1 Camp, Cory 23 Club Tribe-12 2:07.21 1:59.06 20
26.64 29.93 31.05 31.44
Event 1 Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Clark, Kempsey 28 Germantown Maryland Masters-10 2:18.60 2:24.31 20
33.92 36.76 37.60 36.03
2 Connell, Allan J 29 Merritt Marlins-9 2:35.04 2:25.01 17
30.53 35.68 38.72 40.08
Event 1 Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
1 Rivera, Bryan 34 Germantown Maryland Masters-10 1:57.93 2:00.81 20
27.35 29.89 31.35 32.22
2 Donohue, Matthew P 33 Monocacy Aquatic Club Masters-9 2:08.00 2:12.06 17
29.85 33.30 34.67 34.24
3 Milajevs, Dmitrijs 31 Germantown Maryland Masters-10 2:50.00 2:44.25 16
37.02 41.69 42.29 43.25
Event 1 Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
1 Paushter, Matthew K 39 Germantown Maryland Masters-10 2:14.67 2:14.70 20
31.00 33.95 34.80 34.95
2 Shaw, Chris 36 Maryland Suburban Swim Club-10 2:40.00 2:34.85 17
33.94 38.55 40.80 41.56
Event 1 Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Baldwin, Craig M 44 Reston Masters Swim Team-10 2:20.20 2:10.48 20
29.52 31.77 34.02 35.17
2 Hadley, Ryan 40 Uc10-10 2:06.00 2:17.00 17
30.65 34.17 35.71 36.47
3 Dowell, Noah 40 Umac-Terrapin Masters-10 2:37.37 2:35.60 16
34.47 39.38 41.34 40.41
4 Gwilliam, Glenn 40 Reston Masters Swim Team-10 2:30.00 2:42.91 15
34.74 39.71 42.93 45.53
5 Ahlgren, Kyle R 43 Club Tribe-12 3:15.00 3:09.67 14
46.01 48.93 47.52 47.21
6 Moses, Todd J 44 Montgomery Ancient Mariners-10 3:20.00 3:18.43 13
43.79 51.08 51.16 52.40
Event 1 Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Joubert, Kevin 46 Merritt Marlins-9 2:30.59 2:29.23 20
34.20 37.65 38.80 38.58
Event 1 Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
1 Elshafei, Emad 52 Umac-Terrapin Masters-10 2:17.01 2:16.43 20
32.16 34.97 34.97 34.33
2 Humbert, George 50 Montgomery Ancient Mariners-10 2:24.00 2:26.59 17
34.47 36.88 38.14 37.10
Event 1 Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
1 Harris, Gregory 55 Virginia Masters Swim Team-12 2:09.84 2:10.05 20
29.44 32.21 33.89 34.51
2 Bender, William 57 Club Tribe-12 2:42.00 2:29.07 17
33.86 37.17 38.21 39.83
3 Landon, Paul 55 Monocacy Aquatic Club Masters-9 3:05.00 2:49.03 16
38.82 43.71 44.89 41.61
4 Johnson, Peter C 57 Montgomery Ancient Mariners-10 2:58.00 3:02.45 15
41.01 47.17 48.82 45.45
5 Raful, Mitchell H 56 Reston Masters Swim Team-10 3:20.00 3:44.49 14
48.08 55.75 2:00.66
Event 1 Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
1 Mandour, Saleh M 64 Merritt Marlins-9 2:55.50 2:54.20 20
40.29 44.71 45.93 43.27
--- Gandee, Brad 64 Patriot Masters Swim Team-10 2:25.00 NS
Event 1 Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Harmon, David 69 Montgomery Ancient Mariners-10 2:44.00 2:47.18 20
39.41 43.29 42.41 42.07
Event 1 Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Leonard, Roger 70 Montgomery Ancient Mariners-10 2:58.00 2:49.54 20
38.88 44.42 43.97 42.27
2 Romano, Vince 72 Club Tribe-12 4:08.08 3:30.41 17
43.50 53.75 57.05 56.11
3 Snowhite, Larry S 72 Reston Masters Swim Team-10 4:06.59 4:42.30 16
46.56 2:03.74
--- Berliner, Mitchell P 70 DC Masters-10 4:00.00 NS
Event 1 Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
1 Pilette, Sterling 76 Reston Masters Swim Team-10 3:45.00 3:46.89 20
50.28 58.95 1:01.27 56.39
--- Brundage, Warner F 75 Virginia Masters Swim Team-12 3:07.23 NS
--- Wall, Kenneth J 77 Germantown Maryland Masters-10 3:57.39 NS
Event 1 Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
1 Gladfelter, David D 82 Colonials 1776-8 5:00.00 4:52.37 20
1:03.41 1:15.34 2:33.62
Event 2 Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
1 Dickhudt, Mackenzie 23 Club Tribe-12 1:29.39 1:31.33 20
42.81 48.52
2 Elshafei, Sabrina 22 Umac-Terrapin Masters-10 1:45.00 1:42.04 17
47.28 54.76
Event 2 Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 Minzenmayer, Ellen 30 Club Tribe-12 1:19.33 1:20.61 20
38.00 42.61
2 Long, Uliana 33 Merritt Marlins-9 1:34.59 1:36.26 17
44.63 51.63
3 Goldberg, Marci 34 Lane 4 Swimming-10 1:58.00 1:48.72 16
53.57 55.15
4 Henochowicz, Anne M 34 Germantown Maryland Masters-10 2:05.00 1:58.29 15
56.98 1:01.31
Event 2 Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
1 Bozeman, Lesley 36 Lane 4 Swimming-10 1:45.81 1:47.69 20
49.51 58.18
--- Geskos, Evangeline A 35 Patriot Masters Swim Team-10 1:21.44 NS
Event 2 Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Shapiro, Margaret S 42 Reston Masters Swim Team-10 1:32.00 1:31.22 20
42.88 48.34
Event 2 Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Schneider, Johanna 45 Germantown Maryland Masters-10 1:32.25 1:35.26 20
44.95 50.31
Event 2 Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
1 Bartlett, Maggie 64 Germantown Maryland Masters-10 2:00.00 1:56.03 20
54.95 1:01.08
2 Yochelson, Deborah A 64 Montgomery Ancient Mariners-10 2:12.88 2:13.38 17
1:03.79 1:09.59
Event 2 Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Merena, Elizabeth J 66 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 1:48.51 1:47.27 20
50.58 56.69
Event 2 Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 Thomasian, Aram G 33 Reston Masters Swim Team-10 1:25.00 1:27.17 20
40.29 46.88
Event 2 Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
1 Hanford, Jeremy 36 Reston Masters Swim Team-10 1:17.15 1:18.19 20
36.81 41.38
2 Schiess, Jim 36 Alexandria Masters Swimming-10 1:33.00 1:22.27 17
38.50 43.77
3 Strahota, Jeffrey R 38 Umac-Terrapin Masters-10 1:19.11 1:23.69 16
39.84 43.85
Event 2 Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Baldwin, Craig M 44 Reston Masters Swim Team-10 1:18.63 1:18.36 20
36.19 42.17
--- Williams, Rich 43 Club Tribe-12 1:16.34 NS
Event 2 Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Goodison, Michael 46 Umac-Terrapin Masters-10 1:14.99 1:13.49 20
34.81 38.68
2 Sandi, Gustavo 46 Germantown Maryland Masters-10 1:16.00 1:14.50 17
35.46 39.04
3 Schulz, Andrew C 48 Montgomery Ancient Mariners-10 1:20.61 1:20.29 16
38.62 41.67
Event 2 Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
1 Wunderlich, Karl E 53 Germantown Maryland Masters-10 1:27.30 1:27.40 20
42.22 45.18
Event 2 Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
1 Luo, Gang 59 Uc10-10 1:38.66 1:38.51 20
47.82 50.69
Event 2 Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
1 Salcetti, Charlie 63 Uc10-10 1:45.00 1:39.96 20
46.77 53.19
2 Denes, Thomas A 61 Montgomery Ancient Mariners-10 1:43.00 1:43.88 17
49.20 54.68
Event 2 Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Haddan, Barry L 67 District Of Columbia Aquatics-10 1:32.80 1:37.68 20
45.31 52.37
2 Boyle, Michael 67 Germantown Maryland Masters-10 1:54.28 2:13.46 17
1:04.04 1:09.42
--- Paushter, Stephen L 67 E Team-12 1:40.05 NS
Event 2 Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
1 Greger, Ronald E 74 Germantown Maryland Masters-10 1:40.00 1:52.59 20
54.53 58.06
Event 2 Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
1 Durham, Richard S 77 Germantown Maryland Masters-10 2:02.98 2:14.74 20
1:00.74 1:14.00
Event 2 Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
1 Cohen, Lawrence 83 Uc10-10 2:19.43 2:10.60 20
Event 3 Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
1 Jordan, Cortney L 27 Uc09-9 3:10.55 3:19.58 20
42.88 50.49 52.86 53.35
Event 3 Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
1 Bofinger, Sarah E 32 Lane 4 Swimming-10 3:00.77 2:59.75 20
39.76 45.38 46.88 47.73
Event 3 Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
1 Cummings, Patricia A 42 Merritt Marlins-9 3:48.47 3:51.21 20
48.18 58.90 1:01.32 1:02.81
Event 3 Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
1 Loftus-Charley, Shirley A 67 Virginia Masters Swim Team-12 3:10.00 3:13.03 20
43.91 48.65 49.37 51.10
Event 3 Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
1 Donohue, Matthew P 33 Monocacy Aquatic Club Masters-9 2:19.00 2:24.53 20
32.12 36.59 37.54 38.28
Event 3 Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
1 Harbourt, Cliff J 46 Santa Cruz Masters Aquatics-38 2:37.49 2:46.75 20
36.43 42.70 43.21 44.41
2 Wynes, Anthony G 48 Reston Masters Swim Team-10 4:04.30 4:04.19 17
56.05 1:03.28 1:03.34 1:01.52
Event 3 Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
1 Grecco, Paul A 57 Patriot Masters Swim Team-10 3:10.00 3:04.78 20
40.11 46.56 48.90 49.21
Event 3 Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
1 Cheney, David W 60 Montgomery Ancient Mariners-10 2:50.00 2:54.79 20
39.71 40.91 45.25 48.92
Event 3 Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
1 Paulson, Laurence W 69 Reston Masters Swim Team-10 3:54.99 4:29.11 20
55.38 1:11.10 1:15.13 1:07.50
--- Walters, Mark 66 Germantown Maryland Masters-10 3:28.00 DNF
Did not finish
Event 4 Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
1 Pardew, Isabelle 20 Merritt Marlins-9 31.00 34.07 20
Event 4 Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
1 Randolph, Courtney 27 Umac-Terrapin Masters-10 33.08 32.95 20
2 Meyer, Lauren M 27 Merritt Marlins-9 41.00 41.12 17
Event 4 Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
1 Grover, Mollie K 37 Umac-Terrapin Masters-10 33.58 34.16 20
Event 4 Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
1 Grier, Katie 40 Club Tribe-12 33.06 32.55 20
2 Lovett, Lindsay R 40 Club Tribe-12 46.12 47.31 17
Event 4 Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
1 Davidson, Michelle L 48 Garden State Masters-7 34.17 34.25 20
2 Johnson, Bonnie W 48 Montgomery Ancient Mariners-10 56.00 53.28 17
Event 4 Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
1 Lynch, Susan C 52 Germantown Maryland Masters-10 1:00.00 1:03.88 20
Event 4 Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Brightwell, Kim M 58 Reston Masters Swim Team-10 37.52 35.64 20
2 Henning, Heidi 58 Lane 4 Swimming-10 39.00 40.22 17
3 Hyland, Cynthia L 58 Reston Masters Swim Team-10 42.00 44.31 16
4 Johnston, Michelle 55 Uc09-9 52.17 47.19 15
5 Goffi, Judy T 58 Monocacy Aquatic Club Masters-9 52.00 52.84 14
6 Sugg, Stephanie 55 Montgomery Ancient Mariners-10 1:03.94 1:04.67 13
Event 4 Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
1 Pfinsgraff, Joan L 64 Maryland Masters-9 35.58 36.36 20
Event 4 Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Barry, Marcia L 70 Virginia Masters Swim Team-12 46.50 46.03 20
2 Andrews, Lynne 71 Germantown Maryland Masters-10 48.82 50.16 17
Event 4 Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Lucy M 76 Reston Masters Swim Team-10 1:00.10 1:01.64 20
2 Carter, Linda S 76 Germantown Maryland Masters-10 1:02.00 1:07.33 17
Event 4 Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
1 Raven, Arthur 21 Reston Masters Swim Team-10 33.01 38.42 20
Event 4 Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
1 Connell, Allan J 29 Merritt Marlins-9 33.89 32.32 20
Event 4 Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
1 Laplante, Brett C 30 Umac-Terrapin Masters-10 31.68 30.44 20
2 Dallmer, David 30 Merritt Marlins-9 33.50 35.23 17
Event 4 Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
1 Orton, Adam 37 Reston Masters Swim Team-10 33.00 30.19 20
2 Gass, Kraig A 39 Club Tribe-12 33.30 33.35 17
Event 4 Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
1 Zenyuh, James 42 Riptide Masters-10 26.00 26.62 20
Event 4 Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony S 49 Germantown Maryland Masters-10 31.00 31.23 20
2 Joubert, Kevin 46 Merritt Marlins-9 38.00 38.58 17
Event 4 Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Harris, Gregory 55 Virginia Masters Swim Team-12 31.23 32.36 20
2 Zisk, Michael 55 Lane 4 Swimming-10 45.88 46.03 17
Event 4 Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
1 Wright, Stephen G 69 Germantown Maryland Masters-10 40.00 41.01 20
2 Meyer, Jerry 69 Central Maryland YMCA Masters-9 42.49 41.70 17
Event 4 Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Culhane, Kevin 72 Alexandria Masters Swimming-10 38.46 40.94 20
Event 4 Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
--- Wall, Kenneth J 77 Germantown Maryland Masters-10 46.01 NS
Event 4 Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
1 Gladfelter, David D 82 Colonials 1776-8 1:00.00 1:01.44 20
Event 4 Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Frank T 88 Reston Masters Swim Team-10 1:00.00 55.10 20
Event 5 Women 18-24 100 SC Meter IM
1 Pardew, Isabelle 20 Merritt Marlins-9 1:15.00 1:13.92 20
34.72 39.20
2 Dickhudt, Mackenzie 23 Club Tribe-12 1:23.51 1:24.87 17
39.61 45.26
3 Romero, Sharon D 24 Reston Masters Swim Team-10 1:30.80 1:29.37 16
41.72 47.65
4 Elshafei, Sabrina 22 Umac-Terrapin Masters-10 1:35.00 1:35.13 15
44.33 50.80
Event 5 Women 25-29 100 SC Meter IM
1 Randolph, Courtney 27 Umac-Terrapin Masters-10 1:08.46 1:10.67 20
33.12 37.55
Event 5 Women 30-34 100 SC Meter IM
1 Wittsack, Hayley 33 Club Tribe-12 1:23.00 1:19.62 20
36.61 43.01
2 Bofinger, Sarah E 32 Lane 4 Swimming-10 1:20.20 1:23.85 17
39.86 43.99
3 Cox, Michele 34 Reston Masters Swim Team-10 1:30.00 1:31.28 16
41.84 49.44
4 Goldberg, Julie F 34 Montgomery Ancient Mariners-10 1:46.12 1:48.78 15
51.50 57.28
--- Henochowicz, Anne M 34 Germantown Maryland Masters-10 2:15.00 DQ
Shoulders past vertical toward breast - back
56.13 56.18
Event 5 Women 35-39 100 SC Meter IM
1 Gass, Krista 39 Club Tribe-12 1:17.70 1:16.86 20
36.18 40.68
2 Raley, Heather A 37 Merritt Marlins-9 1:19.00 1:20.80 17
37.28 43.52
3 Pierce, Jennifer 35 Freedom Aquatic Club-12 1:45.00 1:28.13 16
41.74 46.39
4 Shremshock, Mikala 35 Germantown Maryland Masters-10 2:04.34 1:47.47 15
49.02 58.45
--- Geskos, Evangeline A 35 Patriot Masters Swim Team-10 1:15.77 NS
Event 5 Women 40-44 100 SC Meter IM
1 Lobur, Janel 41 Uc09-9 1:11.00 1:10.85 20
32.69 38.16
2 Hassett, Dorota M 41 Germantown Maryland Masters-10 1:18.50 1:19.15 17
36.35 42.80
3 Shapiro, Margaret S 42 Reston Masters Swim Team-10 1:22.00 1:19.53 16
37.70 41.83
Event 5 Women 45-49 100 SC Meter IM
1 Schneider, Johanna 45 Germantown Maryland Masters-10 1:27.45 1:29.94 20
42.54 47.40
2 Bolen, Rosina 46 Ywca Masters of Adams County-8 1:30.77 1:40.44 17
49.72 50.72
3 Marrow, Jocelyn 49 Uc09-9 1:50.82 1:52.13 16
54.68 57.45
4 Johnson, Bonnie W 48 Montgomery Ancient Mariners-10 1:45.00 1:53.67 15
54.51 59.16
--- Fink, Joan 48 Merritt Marlins-9 1:50.00 NS
Event 5 Women 50-54 100 SC Meter IM
1 Dombay, Denise L 52 Germantown Maryland Masters-10 1:22.66 1:22.08 20
38.57 43.51
2 Spear, Elizabeth 53 Uc10-10 1:40.00 1:33.87 17
45.84 48.03
3 Roberts, Renee 53 Lane 4 Swimming-10 1:54.86 1:49.97 16
53.82 56.15
Event 5 Women 55-59 100 SC Meter IM
1 Johnston, Michelle 55 Uc09-9 1:49.89 1:40.25 20
47.67 52.58
2 Rebert, Kristina L 55 Ywca Masters of Adams County-8 1:58.00 1:40.70 17
49.75 50.95
3 Brown, Ann M 56 Merritt Marlins-9 1:47.00 1:42.44 16
4 Flynn, Merri 58 Reston Masters Swim Team-10 2:00.00 1:45.27 15
52.27 53.00
5 Colvin, Joanne 56 Merritt Marlins-9 1:36.00 1:45.96 14
48.99 56.97
6 Goffi, Judy T 58 Monocacy Aquatic Club Masters-9 1:58.00 1:59.20 13
57.40 1:01.80
7 Sugg, Stephanie 55 Montgomery Ancient Mariners-10 2:09.94 2:22.49 12
Event 5 Women 60-64 100 SC Meter IM
1 Calobong-Pierce, Carol Lynn 61 Freedom Aquatic Club-12 1:58.00 1:35.50 20
2 Chandler, Patricia A 61 Merritt Marlins-9 1:48.00 1:48.73 17
51.84 56.89
3 Foley, Linda K 63 Montgomery Ancient Mariners-10 1:55.00 1:58.55 16
56.91 1:01.64
Event 5 Women 65-69 100 SC Meter IM
--- Tourtual, Dorothy M 67 E Team-12 1:46.00 NS
Event 5 Men 18-24 100 SC Meter IM
1 Dreier, Nate 23 Tsunami Masters-10 1:03.98 1:12.43 20
33.58 38.85
Event 5 Men 25-29 100 SC Meter IM
1 Berger, Christoph 28 Club Tribe-12 1:06.00 1:03.90 20
29.33 34.57
Event 5 Men 30-34 100 SC Meter IM
1 Sattgast, Troy 32 Lane 4 Swimming-10 1:05.50 1:03.52 20
29.04 34.48
2 Rivera, Bryan 34 Germantown Maryland Masters-10 1:02.00 1:04.12 17
29.55 34.57
3 Laplante, Brett C 30 Umac-Terrapin Masters-10 1:07.80 1:05.86 16
30.41 35.45
4 Thomasian, Aram G 33 Reston Masters Swim Team-10 1:30.00 1:18.46 15
Event 5 Men 35-39 100 SC Meter IM
1 Strahota, Jeffrey R 38 Umac-Terrapin Masters-10 1:09.01 1:11.32 20
32.48 38.84
2 Oloughlin, Jonathan 35 Umac-Terrapin Masters-10 1:13.27 1:13.32 17
34.78 38.54
3 Hanford, Jeremy 36 Reston Masters Swim Team-10 1:14.30 1:13.50 16
Event 5 Men 40-44 100 SC Meter IM
1 Hadley, Ryan 40 Uc10-10 1:06.00 1:11.84 20
32.31 39.53
2 Gwilliam, Glenn 40 Reston Masters Swim Team-10 1:20.19 1:20.23 17
36.82 43.41
3 Matthews, Chad G 41 Germantown Maryland Masters-10 1:22.85 1:23.19 16
39.26 43.93
--- Lovett, Michael 40 Club Tribe-12 1:03.37 NS
Event 5 Men 45-49 100 SC Meter IM
1 Roddin, Jeffrey H 49 Montgomery Ancient Mariners-10 1:03.13 1:02.43 20
29.11 33.32
2 Goodison, Michael 46 Umac-Terrapin Masters-10 1:08.49 1:07.71 17
33.25 34.46
Event 5 Men 50-54 100 SC Meter IM
1 Humbert, George 50 Montgomery Ancient Mariners-10 1:15.00 1:16.26 20
Event 5 Men 55-59 100 SC Meter IM
1 Kress, Jay T 55 Lane 4 Swimming-10 1:14.00 1:11.77 20
33.47 38.30
2 Bender, William 57 Club Tribe-12 1:21.00 1:16.53 17
35.60 40.93
3 Landon, Paul 55 Monocacy Aquatic Club Masters-9 1:45.00 1:27.15 16
41.59 45.56
4 Nelson, Greg A 58 Germantown Maryland Masters-10 1:45.00 1:33.87 15
43.71 50.16
5 Johnson, Peter C 57 Montgomery Ancient Mariners-10 1:35.00 1:35.65 14
50.45 45.20
Event 5 Men 60-64 100 SC Meter IM
1 McGough, Tim 61 Merritt Marlins-9 1:14.00 1:13.87 20
33.82 40.05
Event 5 Men 65-69 100 SC Meter IM
1 Paulson, Laurence W 69 Reston Masters Swim Team-10 1:42.11 1:54.02 20
49.32 1:04.70
2 Boyle, Michael 67 Germantown Maryland Masters-10 2:00.97 2:10.91 17
Event 5 Men 70-74 100 SC Meter IM
1 Leonard, Roger 70 Montgomery Ancient Mariners-10 1:32.00 1:26.66 20
41.28 45.38
Event 5 Men 75-79 100 SC Meter IM
1 Rolston, Howard 78 Gold Coast Masters-50 1:30.00 1:30.31 20
42.18 48.13
Event 6 Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
1 McWilliams, Haley A 23 Palmetto Masters-55 1:05.26 1:03.46 20
30.47 32.99
Event 6 Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
1 Cox, Michele 34 Reston Masters Swim Team-10 1:18.27 1:21.28 20
39.11 42.17
2 Goldberg, Marci 34 Lane 4 Swimming-10 1:40.00 1:29.45 17
42.95 46.50
3 Henochowicz, Anne M 34 Germantown Maryland Masters-10 1:40.00 1:36.83 16
47.13 49.70
Event 6 Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Bozeman, Lesley 36 Lane 4 Swimming-10 1:26.63 1:25.51 20
41.10 44.41
2 Shremshock, Mikala 35 Germantown Maryland Masters-10 1:59.59 1:32.90 17
42.77 50.13
Event 6 Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Algera, Bonnie L 42 Freedom Aquatic Club-12 1:13.50 1:15.14 20
35.44 39.70
2 Cummings, Patricia A 42 Merritt Marlins-9 1:24.51 1:25.75 17
40.47 45.28
Event 6 Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Bass, Amy H 48 Reston Masters Swim Team-10 1:09.60 1:09.71 20
32.71 37.00
2 Bancroft, Caren C 48 Germantown Maryland Masters-10 1:20.00 1:16.08 17
36.02 40.06
3 Schneider, Johanna 45 Germantown Maryland Masters-10 1:16.84 1:18.31 16
38.55 39.76
4 Marrow, Jocelyn 49 Uc09-9 1:30.23 1:32.89 15
45.12 47.77
--- Johnson, Bonnie W 48 Montgomery Ancient Mariners-10 1:32.98 DNF
Did not finish
Event 6 Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
1 Spear, Elizabeth 53 Uc10-10 1:25.00 1:21.12 20
39.08 42.04
2 Lynch, Susan C 52 Germantown Maryland Masters-10 1:40.00 1:57.89 17
54.48 1:03.41
--- Lyons, Judy L 54 Uc10-10 1:20.00 NS
Event 6 Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Moyer, Michelle A 56 Reston Masters Swim Team-10 1:30.00 1:25.93 20
41.47 44.46
2 Sugg, Stephanie 55 Montgomery Ancient Mariners-10 1:53.27 2:27.64 17
--- Noonan Sturm, Chris 59 Germantown Maryland Masters-10 1:42.05 NS
Event 6 Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
1 Subar, Amy 63 Uc10-10 1:35.00 1:33.48 20
44.56 48.92
2 Bartlett, Maggie 64 Germantown Maryland Masters-10 2:00.00 1:43.80 17
48.99 54.81
3 Yochelson, Deborah A 64 Montgomery Ancient Mariners-10 1:53.00 1:47.71 16
Event 6 Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
1 Loftus-Charley, Shirley A 67 Virginia Masters Swim Team-12 1:16.00 1:15.61 20
36.61 39.00
Event 6 Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
1 Barry, Marcia L 70 Virginia Masters Swim Team-12 1:26.00 1:25.77 20
41.64 44.13
Event 6 Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 Manheim, Lucy M 76 Reston Masters Swim Team-10 1:56.19 1:56.10 20
57.45 58.65
--- Carter, Linda S 76 Germantown Maryland Masters-10 2:10.00 NS
Event 6 Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
1 Dreier, Nate 23 Tsunami Masters-10 54.34 1:04.40 20
30.58 33.82
2 Billard, Gautier 24 Agua Masters-6 1:00.00 1:09.43 17
Event 6 Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
1 Paruchuru, Siddharth 28 Germantown Maryland Masters-10 1:22.45 1:26.21 20
40.86 45.35
Event 6 Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Paushter, Matthew K 39 Germantown Maryland Masters-10 1:00.18 1:00.87 20
29.57 31.30
2 Oloughlin, Jonathan 35 Umac-Terrapin Masters-10 1:02.77 1:03.20 17
30.36 32.84
3 Shaw, Chris 36 Maryland Suburban Swim Club-10 1:07.00 1:08.89 16
32.07 36.82
Event 6 Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Baldwin, Craig M 44 Reston Masters Swim Team-10 1:10.02 59.23 20
28.66 30.57
2 Hadley, Ryan 40 Uc10-10 59.50 1:02.10 17
29.72 32.38
3 Dowell, Noah 40 Umac-Terrapin Masters-10 1:11.66 1:08.71 16
33.35 35.36
4 Gwilliam, Glenn 40 Reston Masters Swim Team-10 1:09.02 1:12.98 15
33.61 39.37
5 Moses, Todd J 44 Montgomery Ancient Mariners-10 1:25.00 1:28.58 14
40.94 47.64
Event 6 Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Schulz, Andrew C 48 Montgomery Ancient Mariners-10 1:05.20 1:05.64 20
30.75 34.89
Event 6 Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Johnson, Peter C 57 Montgomery Ancient Mariners-10 1:17.00 1:19.50 20
38.74 40.76
2 Zisk, Michael 55 Lane 4 Swimming-10 1:19.51 1:21.00 17
38.29 42.71
Event 6 Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
--- Gandee, Brad 64 Patriot Masters Swim Team-10 1:06.00 NS
Event 6 Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
1 Wight, Charles 65 Montgomery Ancient Mariners-10 1:10.00 1:08.15 20
32.94 35.21
2 Wright, Stephen G 69 Germantown Maryland Masters-10 1:19.00 1:19.10 17
37.14 41.96
Event 6 Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
1 Romano, Vince 72 Club Tribe-12 1:43.08 1:32.87 20
43.61 49.26
2 Snowhite, Larry S 72 Reston Masters Swim Team-10 1:43.08 1:38.14 17
45.27 52.87
Event 6 Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 Pilette, Sterling 76 Reston Masters Swim Team-10 1:45.00 1:39.19 20
46.90 52.29
--- Brundage, Warner F 75 Virginia Masters Swim Team-12 1:27.83 NS
--- Wall, Kenneth J 77 Germantown Maryland Masters-10 1:47.23 NS
Event 6 Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
1 Cohen, Lawrence 83 Uc10-10 1:38.23 1:36.67 20
45.97 50.70
2 Gladfelter, David D 82 Colonials 1776-8 2:10.00 2:11.54 17
Event 7 Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
1 Pardew, Isabelle 20 Merritt Marlins-9 31.00 31.80 20
2 Romero, Sharon D 24 Reston Masters Swim Team-10 40.00 40.47 17
Event 7 Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Randolph, Courtney 27 Umac-Terrapin Masters-10 31.62 31.51 20
2 Meyer, Lauren M 27 Merritt Marlins-9 40.12 39.56 17
3 Jordan, Cortney L 27 Uc09-9 36.89 41.02 16
Event 7 Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 Bofinger, Sarah E 32 Lane 4 Swimming-10 35.55 34.64 20
Event 7 Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Grover, Mollie K 37 Umac-Terrapin Masters-10 32.11 31.98 20
2 Gass, Krista 39 Club Tribe-12 32.27 32.96 17
3 Raley, Heather A 37 Merritt Marlins-9 33.00 34.33 16
4 Pierce, Jennifer 35 Freedom Aquatic Club-12 35.00 37.35 15
--- Geskos, Evangeline A 35 Patriot Masters Swim Team-10 32.04 NS
Event 7 Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
1 Grier, Katie 40 Club Tribe-12 31.01 30.61 20
2 Choe, Michele 41 Club Tribe-12 33.71 33.40 17
3 Davidson, Julia 42 Club Tribe-12 36.00 36.63 16
4 Cummings, Patricia A 42 Merritt Marlins-9 41.26 41.86 15
Event 7 Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Davidson, Michelle L 48 Garden State Masters-7 33.42 34.61 20
2 Bass, Amy H 48 Reston Masters Swim Team-10 34.50 36.91 17
3 Bancroft, Caren C 48 Germantown Maryland Masters-10 42.00 44.36 16
4 Marrow, Jocelyn 49 Uc09-9 50.00 55.24 15
--- Johnson, Bonnie W 48 Montgomery Ancient Mariners-10 56.69 DQ
Alternating Kick
Event 7 Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Williams, Susan O 52 Lane 4 Swimming-10 30.28 30.49 20
Event 7 Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Brightwell, Kim M 58 Reston Masters Swim Team-10 37.32 36.27 20
2 Hyland, Cynthia L 58 Reston Masters Swim Team-10 42.00 41.96 17
Event 7 Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
1 Chandler, Patricia A 61 Merritt Marlins-9 45.00 45.88 20
Event 7 Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
1 Williams, Tommy 23 Lane 4 Swimming-10 32.00 29.30 20
2 Raven, Arthur 21 Reston Masters Swim Team-10 33.01 36.39 17
--- Dreier, Nate 23 Tsunami Masters-10 27.31 NS
Event 7 Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Connell, Allan J 29 Merritt Marlins-9 32.45 30.58 20
2 Clark, Kempsey 28 Germantown Maryland Masters-10 34.18 35.47 17
3 Paruchuru, Siddharth 28 Germantown Maryland Masters-10 44.94 46.84 16
Event 7 Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 Donohue, Matthew P 33 Monocacy Aquatic Club Masters-9 27.00 27.30 20
2 Laplante, Brett C 30 Umac-Terrapin Masters-10 29.78 29.34 17
3 Dallmer, David 30 Merritt Marlins-9 32.55 30.86 16
4 Milajevs, Dmitrijs 31 Germantown Maryland Masters-10 37.95 38.52 15
Event 7 Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Orton, Adam 37 Reston Masters Swim Team-10 33.00 29.00 20
2 Schiess, Jim 36 Alexandria Masters Swimming-10 29.00 29.81 17
3 Gass, Kraig A 39 Club Tribe-12 30.12 30.30 16
4 Strahota, Jeffrey R 38 Umac-Terrapin Masters-10 29.92 30.34 15
Event 7 Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
1 Zenyuh, James 42 Riptide Masters-10 25.00 25.62 20
2 Hadley, Ryan 40 Uc10-10 28.50 30.84 17
3 Matthews, Chad G 41 Germantown Maryland Masters-10 33.28 33.91 16
--- Lovett, Michael 40 Club Tribe-12 27.19 NS
Event 7 Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Doane, Michael P 48 Umac-Terrapin Masters-10 27.50 27.47 20
2 Goodison, Michael 46 Umac-Terrapin Masters-10 29.24 28.97 17
3 Harbourt, Cliff J 46 Santa Cruz Masters Aquatics-38 29.24 29.78 16
4 Wynes, Anthony G 48 Reston Masters Swim Team-10 50.00 48.34 15
--- Spates, Eric C 49 Germantown Maryland Masters-10 34.00 DQ
One hand touch
Event 7 Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Humbert, George 50 Montgomery Ancient Mariners-10 34.30 33.75 20
--- Wunderlich, Karl E 53 Germantown Maryland Masters-10 32.22 DQ
False start
Event 7 Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Harris, Gregory 55 Virginia Masters Swim Team-12 28.90 29.06 20
2 Kress, Jay T 55 Lane 4 Swimming-10 32.50 31.00 17
3 Golden, Scott M 55 Germantown Maryland Masters-10 32.50 32.17 16
4 Raful, Mitchell H 56 Reston Masters Swim Team-10 1:00.00 59.45 15
Event 7 Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
1 Mandour, Saleh M 64 Merritt Marlins-9 35.50 35.67 20
2 Denes, Thomas A 61 Montgomery Ancient Mariners-10 35.00 35.73 17
Event 7 Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
--- Paushter, Stephen L 67 E Team-12 39.00 NS
Event 7 Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
1 Pilette, Sterling 76 Reston Masters Swim Team-10 58.00 DQ
Event 8 Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
1 McWilliams, Haley A 23 Palmetto Masters-55 40.44 38.22 20
Event 8 Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
1 Randolph, Courtney 27 Umac-Terrapin Masters-10 37.69 38.25 20
Event 8 Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
1 Minzenmayer, Ellen 30 Club Tribe-12 36.53 37.32 20
2 Goldberg, Marci 34 Lane 4 Swimming-10 55.00 52.12 17
Event 8 Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Gass, Krista 39 Club Tribe-12 38.85 41.01 20
2 Pierce, Jennifer 35 Freedom Aquatic Club-12 38.00 43.08 17
3 Bozeman, Lesley 36 Lane 4 Swimming-10 48.87 48.15 16
--- Geskos, Evangeline A 35 Patriot Masters Swim Team-10 37.46 NS
Event 8 Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Marrow, Jocelyn 49 Uc09-9 55.00 55.20 20
--- Fink, Joan 48 Merritt Marlins-9 1:00.00 NS
Event 8 Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
1 Spear, Elizabeth 53 Uc10-10 55.00 48.95 20
2 Roberts, Renee 53 Lane 4 Swimming-10 52.06 53.34 17
Event 8 Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
1 Calobong-Pierce, Carol Lynn 61 Freedom Aquatic Club-12 43.45 47.22 20
2 Bartlett, Maggie 64 Germantown Maryland Masters-10 1:00.00 53.69 17
3 Yochelson, Deborah A 64 Montgomery Ancient Mariners-10 1:00.00 1:00.81 16
Event 8 Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
1 Merena, Elizabeth J 66 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 47.63 47.93 20
Event 8 Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Andrews, Lynne 71 Germantown Maryland Masters-10 1:01.09 1:01.61 20
Event 8 Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
1 Williams, Tommy 23 Lane 4 Swimming-10 38.00 37.98 20
2 Raven, Arthur 21 Reston Masters Swim Team-10 37.01 44.15 17
Event 8 Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
1 Sattgast, Troy 32 Lane 4 Swimming-10 39.00 34.97 20
2 Laplante, Brett C 30 Umac-Terrapin Masters-10 36.18 35.22 17
Event 8 Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Hanford, Jeremy 36 Reston Masters Swim Team-10 35.94 35.95 20
2 Orton, Adam 37 Reston Masters Swim Team-10 37.70 36.52 17
Event 8 Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
1 Williams, Rich 43 Club Tribe-12 34.09 32.45 20
2 Baldwin, Craig M 44 Reston Masters Swim Team-10 35.27 34.80 17
--- Moses, Todd J 44 Montgomery Ancient Mariners-10 1:30.00 DQ
One hand touch
Event 8 Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Doane, Michael P 48 Umac-Terrapin Masters-10 32.50 32.78 20
2 Goodison, Michael 46 Umac-Terrapin Masters-10 33.19 32.86 17
3 Sandi, Gustavo 46 Germantown Maryland Masters-10 34.00 33.61 16
4 Schulz, Andrew C 48 Montgomery Ancient Mariners-10 36.65 36.53 15
5 Irons, Nicholas 46 Uc10-10 33.50 36.97 14
6 Main, Bryan A 45 Germantown Maryland Masters-10 44.00 42.11 13
Event 8 Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
1 Landon, Paul 55 Monocacy Aquatic Club Masters-9 41.00 40.96 20
2 Hong, Chun 58 Reston Masters Swim Team-10 45.00 43.35 17
3 Luo, Gang 59 Uc10-10 45.19 44.73 16
--- Raful, Mitchell H 56 Reston Masters Swim Team-10 1:15.00 NS
Event 8 Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
1 Cheney, David W 60 Montgomery Ancient Mariners-10 38.32 38.63 20
2 Salcetti, Charlie 63 Uc10-10 45.00 42.82 17
Event 8 Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
1 Wight, Charles 65 Montgomery Ancient Mariners-10 48.00 40.41 20
2 Haddan, Barry L 67 District Of Columbia Aquatics-10 41.84 42.44 17
Event 8 Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Leonard, Roger 70 Montgomery Ancient Mariners-10 46.00 42.06 20
2 Culhane, Kevin 72 Alexandria Masters Swimming-10 41.26 44.10 17
3 Greger, Ronald E 74 Germantown Maryland Masters-10 44.00 50.19 16
Event 8 Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
1 Durham, Richard S 77 Germantown Maryland Masters-10 53.86 58.02 20
--- Pilette, Sterling 76 Reston Masters Swim Team-10 1:13.00 DQ
Non-simultaneous touch
--- Brundage, Warner F 75 Virginia Masters Swim Team-12 51.61 NS
--- Wall, Kenneth J 77 Germantown Maryland Masters-10 1:02.88 NS
Event 8 Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
1 Cohen, Lawrence 83 Uc10-10 57.08 57.23 20
Event 9 Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
1 Romero, Sharon D 24 Reston Masters Swim Team-10 1:31.41 1:35.26 20
Event 9 Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Davidson, Michelle L 48 Garden State Masters-7 1:14.16 1:14.90 20
35.91 38.99
2 Bolen, Rosina 46 Ywca Masters of Adams County-8 2:15.00 1:49.70 17
53.26 56.44
Event 9 Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
1 Dombay, Denise L 52 Germantown Maryland Masters-10 1:25.00 1:24.45 20
41.47 42.98
2 Lynch, Susan C 52 Germantown Maryland Masters-10 2:00.00 2:11.51 17
1:02.68 1:08.83
Event 9 Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
1 Henning, Heidi 58 Lane 4 Swimming-10 1:26.00 1:26.95 20
41.70 45.25
2 Brown, Ann M 56 Merritt Marlins-9 1:35.00 1:44.52 17
50.82 53.70
3 Goffi, Judy T 58 Monocacy Aquatic Club Masters-9 1:52.00 1:53.31 16
55.36 57.95
--- Colvin, Joanne 56 Merritt Marlins-9 1:29.00 DQ
Shoulders past vertical toward breast
Event 9 Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 Pfinsgraff, Joan L 64 Maryland Masters-9 1:15.95 1:16.91 20
37.49 39.42
2 Foley, Linda K 63 Montgomery Ancient Mariners-10 1:50.00 1:50.79 17
53.37 57.42
Event 9 Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
--- Tourtual, Dorothy M 67 E Team-12 1:45.00 NS
Event 9 Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
1 Barry, Marcia L 70 Virginia Masters Swim Team-12 1:40.00 1:39.66 20
48.68 50.98
Event 9 Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Lucy M 76 Reston Masters Swim Team-10 2:09.83 2:16.20 20
--- Carter, Linda S 76 Germantown Maryland Masters-10 2:20.00 NS
Event 9 Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
1 Camp, Cory 23 Club Tribe-12 59.00 1:01.39 20
29.67 31.72
Event 9 Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
1 Berger, Christoph 28 Club Tribe-12 1:06.00 1:04.64 20
Event 9 Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
1 Rivera, Bryan 34 Germantown Maryland Masters-10 1:03.00 1:04.70 20
31.61 33.09
Event 9 Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony S 49 Germantown Maryland Masters-10 1:05.00 1:06.89 20
33.26 33.63
Event 9 Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
1 Harris, Gregory 55 Virginia Masters Swim Team-12 1:07.49 1:10.65 20
35.45 35.20
2 Kress, Jay T 55 Lane 4 Swimming-10 1:14.00 1:16.00 17
37.69 38.31
3 Bender, William 57 Club Tribe-12 1:24.00 1:17.01 16
37.40 39.61
Event 9 Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 McGough, Tim 61 Merritt Marlins-9 1:16.00 1:14.27 20
36.28 37.99
Event 9 Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
1 Wright, Stephen G 69 Germantown Maryland Masters-10 1:28.00 1:31.88 20
44.09 47.79
2 Meyer, Jerry 69 Central Maryland YMCA Masters-9 1:33.47 1:33.55 17
3 Boyle, Michael 67 Germantown Maryland Masters-10 2:01.40 2:11.95 16
1:07.69 1:04.26
Event 9 Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
1 Rolston, Howard 78 Gold Coast Masters-50 1:28.50 1:41.20 20
40.74 1:00.46
--- Brundage, Warner F 75 Virginia Masters Swim Team-12 1:42.10 NS
Event 9 Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Frank T 88 Reston Masters Swim Team-10 2:10.00 2:08.15 20
59.61 1:08.54
Event 10 Women 18-24 400 SC Meter IM
1 McWilliams, Haley A 23 Palmetto Masters-55 5:30.00 5:35.78 20
33.70 37.11 45.06 45.47 47.48 49.68 39.51 37.77
Event 10 Women 25-29 400 SC Meter IM
1 Jordan, Cortney L 27 Uc09-9 7:58.45 7:07.17 20
43.81 53.26 52.06 51.45 1:08.70 1:08.69 44.09 45.11
Event 10 Women 30-34 400 SC Meter IM
--- Long, Uliana 33 Merritt Marlins-9 6:12.00 DNF
Did not finish - Misc
Event 10 Women 40-44 400 SC Meter IM
1 Shapiro, Margaret S 42 Reston Masters Swim Team-10 6:12.00 6:09.05 20
38.95 44.90 47.41 46.82 53.43 55.43 42.35 39.76
Event 10 Women 45-49 400 SC Meter IM
1 Davidson, Michelle L 48 Garden State Masters-7 6:03.82 6:08.05 20
38.06 43.86 45.77 45.73 55.56 54.80 1:24.27
Event 10 Women 50-54 400 SC Meter IM
1 Gainor, Cathy C 51 Montgomery Ancient Mariners-10 7:00.00 6:46.71 20
43.41 53.99 57.00 58.45 44.32 43.76
Event 10 Women 60-64 400 SC Meter IM
--- Pfinsgraff, Joan L 64 Maryland Masters-9 6:30.00 NS
Event 10 Men 30-34 400 SC Meter IM
1 George, Jason J 31 Germantown Maryland Masters-10 5:48.59 5:50.15 20
35.42 42.35 46.32 45.70 46.74 47.80 43.79 42.03
Event 10 Men 35-39 400 SC Meter IM
1 Paushter, Matthew K 39 Germantown Maryland Masters-10 5:28.45 5:33.98 20
36.69 41.73 44.87 44.10 48.08 48.45 36.09 33.97
Event 10 Men 40-44 400 SC Meter IM
1 Ahlgren, Kyle R 43 Club Tribe-12 7:55.00 7:30.94 20
52.68 59.98 53.77 54.73 1:04.46 1:06.65 50.08 48.59
Event 10 Men 45-49 400 SC Meter IM
1 Roddin, Jeffrey H 49 Montgomery Ancient Mariners-10 5:02.60 5:04.42 20
29.98 33.83 41.17 41.74 42.24 44.51 35.53 35.42
2 Joubert, Kevin 46 Merritt Marlins-9 6:16.15 6:21.34 17
42.69 48.35 51.57 51.43 54.45 54.29 40.48 38.08
3 Wynes, Anthony G 48 Reston Masters Swim Team-10 7:40.00 7:17.02 16
55.25 1:02.31 57.22 55.77 56.70 57.33 46.47 45.97
Event 10 Men 50-54 400 SC Meter IM
1 Elshafei, Emad 52 Umac-Terrapin Masters-10 5:30.82 5:22.94 20
36.02 40.35 42.88 41.53 46.67 43.85 36.48 35.16
Event 10 Men 65-69 400 SC Meter IM
1 Harmon, David 69 Montgomery Ancient Mariners-10 6:58.00 7:00.06 20
46.46 57.62 54.87 52.36 1:01.57 58.10 45.44 43.64
2 Paulson, Laurence W 69 Reston Masters Swim Team-10 8:01.83 8:47.23 17
55.40 1:09.60 1:03.93 1:02.22 1:21.92 56.16
--- Walters, Mark 66 Germantown Maryland Masters-10 7:01.00 DNF
Did not finish - Misc
--- Haddan, Barry L 67 District Of Columbia Aquatics-10 7:30.97 NS
--- Paushter, Stephen L 67 E Team-12 7:24.00 NS
Event 11 Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:00.00 1:54.95 40
1) Hassett, Dorota M W41 2) Chin, Lisa M W37 3) Rivera, Bryan M34 4) Paushter, Matthew K M39
30.74 1:01.81 (31.07) 1:27.75 (25.94) 1:54.95 (27.20)
Event 11 Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Club Tribe-12 A 1:52.50 1:52.51 40
1) Williams, Rich M43 2) Grier, Katie W40 3) Gass, Kraig A M39 4) Gass, Krista W39
26.58 54.37 (27.79) 1:22.14 (27.77) 1:52.51 (30.37)
2 Reston Masters Swim Team-10 A 1:59.59 1:56.06 34
1) Baldwin, Craig M M44 2) Bass, Amy H W48 3) Brightwell, Kim W58 4) Orton, Adam M37
27.21 57.18 (29.97) 1:29.46 (32.28) 1:56.06 (26.60)
3 Germantown Maryland Masters-10 A 2:15.00 2:25.61 32
1) Henochowicz, Anne M W34 2) Shremshock, Mikala W35 3) Main, Bryan A M45 4) Sandi, Gustavo M46
44.96 1:23.03 (38.07) 1:55.35 (32.32) 2:25.61 (30.26)
4 Reston Masters Swim Team-10 B 2:31.31 2:30.46 30
1) Romero, Sharon D W24 2) Cox, Michele W34 3) Raful, Mitchell H M56 4) Hong, Chun M58
35.08 1:11.55 (36.47) 1:57.62 (46.07) 2:30.46 (32.84)
5 Montgomery Ancient Mariners-10 A 2:45.00 2:35.78 28
1) Goldberg, Julie F W34 2) Moses, Todd J M44 3) Foley, Linda K W63 4) Humbert, George M50
42.21 2:05.79 ( ) 2:35.78 (29.99)
6 Club Tribe-12 B 2:58.50 2:38.20 26
1) Dickhudt, Mackenzie W23 2) Lovett, Lindsay R W40 3) Ahlgren, Kyle R M43 4) Romano, Vince M72
35.88 1:13.58 (37.70) 1:54.48 (40.90) 2:38.20 (43.72)
Event 11 Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:10.00 2:11.65 40
1) Bancroft, Caren C W48 2) Nelson, Greg A M58 3) Schneider, Johanna W45 4) Wunderlich, Karl E M53
33.71 1:08.08 (34.37) 1:42.82 (34.74) 2:11.65 (28.83)
2 Reston Masters Swim Team-10 A 2:24.24 2:26.19 34
1) Hyland, Cynthia L W58 2) Paulson, Laurence W M69 3) Sidoti, Barbara W29 4) Wynes, Anthony G M48
37.04 1:15.24 (38.20) 2:26.19 (1:10.95)
Event 11 Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:20.00 2:24.91 40
1) Golden, Scott M M55 2) Bartlett, Maggie W64 3) Wright, Stephen G M69 4) Dombay, Denise L W52
30.10 1:15.12 (45.02) 1:50.90 (35.78) 2:24.91 (34.01)
Event 11 Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:51.51 3:16.77 40
1) Weigand, Elizabeth W56 2) Manheim, Frank T M88 3) Manheim, Lucy M W76 4) Pilette, Sterling M76
53.13 1:39.50 (46.37) 2:31.80 (52.30) 3:16.77 (44.97)
Event 12 Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Merritt Marlins-9 A 2:30.00 2:29.36 40
1) Colvin, Joanne W56 2) Cummings, Patricia A W42 3) Long, Uliana W33 4) Meyer, Lauren M W27
1:19.73 ( ) 1:54.72 (34.99) 2:29.36 (34.64)
Event 12 Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:45.45 2:54.31 40
1) Flynn, Merri W58 2) Cox, Michele W34 3) Moyer, Michelle A W56 4) Weigand, Elizabeth A W56
41.75 ( ) 2:54.31 (2:12.56)
2 Montgomery Ancient Mariners-10 A 3:25.00 3:10.83 34
1) Sugg, Stephanie W55 2) Yochelson, Deborah A W64 3) Johnson, Bonnie W W48 4) Gainor, Cathy C W51
1:51.06 ( ) 3:10.83 (1:19.77)
--- Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 DQ
Early take-off swimmer #4
1) Mallon, Barbara S W51 2) Gilgore, Deborah A W58 3) Andrews, Lynne W71 4) Bancroft, Caren C W48
40.13 1:19.15 (39.02) DQ (1:17.03)
Event 13 Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:10.00 2:14.92 40
1) Clark, Kempsey M28 2) Paruchuru, Siddharth M28 3) Milajevs, Dmitrijs M31 4) George, Jason J M31
30.15 1:07.37 (37.22) 1:39.86 (32.49) 2:14.92 (35.06)
Event 13 Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:02.02 2:01.70 40
1) Gwilliam, Glenn M40 2) Hanford, Jeremy M36 3) Thomasian, Aram G M33 4) Raven, Arthur M21
30.46 59.88 (29.42) 1:29.79 (29.91) 2:01.70 (31.91)
Event 13 Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:00.80 40
1) Higgins, Anthony S M49 2) Matthews, Chad G M41 3) Spates, Eric C M49 4) Golden, Scott M M55
28.00 59.90 (31.90) 1:29.72 (29.82) 2:00.80 (31.08)
Event 13 Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 3:15.00 3:02.40 40
1) Durham, Richard S M77 2) Greger, Ronald E M74 3) Robinson, David L M75 4) Walters, Mark M66
57.71 1:42.45 (44.74) 2:24.13 (41.68) 3:02.40 (38.27)
Event 14 Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
1 Club Tribe-12 B 2:12.50 2:12.32 40
1) Berger, Christoph M28 2) Minzenmayer, Ellen W30 3) Bender, William M57 4) Wittsack, Hayley W33
30.65 1:07.64 (36.99) 1:40.18 (32.54) 2:12.32 (32.14)
2 Merritt Marlins-9 A 2:30.00 2:15.40 34
1) Pardew, Isabelle W20 2) Joubert, Kevin M46 3) Dallmer, David M30 4) Raley, Heather A W37
34.61 1:12.96 (38.35) 1:43.59 (30.63) 2:15.40 (31.81)
3 Germantown Maryland Masters-10 A 3:30.00 2:54.81 32
1) Clark, Kempsey M28 2) Henochowicz, Anne M W34 3) George, Jason J M31 4) Bartlett, Maggie W64
40.05 1:35.61 (55.56) 2:10.09 (34.48) 2:54.81 (44.72)
Event 14 Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Club Tribe-12 A 2:12.55 2:11.19 40
1) Choe, Michele W41 2) Williams, Rich M43 3) Gass, Kraig A M39 4) Davidson, Julia W42
37.50 1:09.56 (32.06) 1:38.86 (29.30) 2:11.19 (32.33)
2 Reston Masters Swim Team-10 A 2:19.19 2:12.63 34
1) Orton, Adam M37 2) Baldwin, Craig M M44 3) Bass, Amy H W48 4) Brightwell, Kim W58
31.60 1:06.41 (34.81) 1:40.50 (34.09) 2:12.63 (32.13)
3 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:18.23 32
1) Dombay, Denise L W52 2) Schneider, Johanna W45 3) Rivera, Bryan M34 4) Paushter, Matthew K M39
39.03 1:22.51 (43.48) 1:50.57 (28.06) 2:18.23 (27.66)
4 Reston Masters Swim Team-10 B 2:45.45 3:02.71 30
1) Cox, Michele W34 2) Romero, Sharon D W24 3) Raful, Mitchell H M56 4) Hong, Chun M58
44.45 1:31.66 (47.21) 2:29.29 (57.63) 3:02.71 (33.42)
Event 14 Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:48.48 2:50.86 40
1) Sidoti, Barbara W29 2) Wynes, Anthony G M48 3) Paulson, Laurence W M69 4) Hyland, Cynthia L W58
39.68 1:27.90 (48.22) 2:29.63 (1:01.73) 2:50.86 (21.23)
Event 14 Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
-- Merritt Marlins-9 A 2:50.00 - DQ
1) Brown, Ann M W56 2) McGough, Tim M61 3) Mandour, Saleh M M64 4) Chandler, Patricia A W61
47.24 1:27.35 (40.11) 2:02.66 (35.31) 2:41.64 (38.98)
1 Germantown Maryland Masters-10 A 3:30.00 3:35.09 34
1) Boyle, Michael M67 2) Andrews, Lynne W71 3) Nelson, Greg A M58 4) Lynch, Susan C W52
58.64 2:03.48 (1:04.84) 2:43.66 (40.18) 3:35.09 (51.43)
Event 14 Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:59.59 3:47.20 40
1) Manheim, Lucy M W76 2) Weigand, Elizabeith W56 3) Pilette, Sterling M76 4) Snowhite, Larry S M72
1:03.73 3:03.61 (1:59.88) 3:47.36 (43.75) 3:47.20 ( )
Event 15 Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Freedom Aquatic Club-12 A 2:45.00 2:40.73 40
1) Romanowski, Abi W55 2) Algera, Bonnie L W42 3) Pierce, Jennifer W35 4) Calobong-Pierce, Carol Lynn W61
1:25.99 ( ) 2:02.33 (36.34) 2:40.73 (38.40)
2 Germantown Maryland Masters-10 A 3:30.00 2:44.44 34
1) Shremshock, Mikala W35 2) Mallon, Barbara S W51 3) Chin, Lisa M W37 4) Hassett, Dorota M W41
50.20 1:38.97 (48.77) 2:13.91 (34.94) 2:44.44 (30.53)
3 Reston Masters Swim Team-10 A 2:46.46 3:18.55 32
1) Sidoti, Barbara W29 2) Moyer, Michelle A W56 3) Flynn, Merri W58 4) Weigand, Elizabeth A W56
Event 15 Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Montgomery Ancient Mariners-10 A 4:00.00 3:51.02 40
1) Foley, Linda K W63 2) Yochelson, Deborah A W64 3) Johnson, Bonnie W W48 4) Sugg, Stephanie W55
51.67 1:51.84 (1:00.17) 3:51.02 (1:59.18)
Event 16 Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:12.12 2:21.44 40
1) Thomasian, Aram G M33 2) Hanford, Jeremy M36 3) Raven, Arthur M21 4) Gwilliam, Glenn M40
38.71 1:14.59 (35.88) 1:51.01 (36.42) 2:21.44 (30.43)
2 Germantown Maryland Masters-10 A 3:30.00 2:34.98 34
1) Paruchuru, Siddharth M28 2) Milajevs, Dmitrijs M31 3) Clark, Kempsey M28 4) Spates, Eric C M49
44.78 1:28.75 (43.97) 2:04.22 (35.47) 2:34.98 (30.76)
--- Club Tribe-12 A 1:57.50 NS
1) Berger, Christoph M28 2) Williams, Rich M43 3) Camp, Cory M23 4) Lovett, Michael M40
Event 16 Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Umac-Terrapin Masters-10 A 2:01.49 1:58.57 40
1) Elshafei, Emad M52 2) Goodison, Michael M46 3) Doane, Michael P M48 4) Oloughlin, Jonathan M35
32.23 1:04.37 (32.14) 1:31.04 (26.67) 1:58.57 (27.53)
Event 16 Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:05.55 40
1) Higgins, Anthony S M49 2) Sandi, Gustavo M46 3) Golden, Scott M M55 4) Wunderlich, Karl E M53
31.37 1:04.90 (33.53) 1:37.42 (32.52) 2:05.55 (28.13)
2 Montgomery Ancient Mariners-10 A 2:20.00 2:09.26 34
1) Humbert, George M50 2) Schulz, Andrew C M48 3) Roddin, Jeffrey H M49 4) Wight, Charles M65
35.81 1:11.50 (35.69) 1:39.24 (27.74) 2:09.26 (30.02)
3 Germantown Maryland Masters-10 B 4:00.00 2:58.99 32
1) Main, Bryan A M45 2) Durham, Richard S M77 3) Matthews, Chad G M41 4) Boyle, Michael M67
1:38.32 ( ) 2:12.56 (34.24) 2:58.99 (46.43)
Event 16 Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 4:00.00 2:49.21 40
1) Wright, Stephen G M69 2) Greger, Ronald E M74 3) Walters, Mark M66 4) Robinson, David L M75
41.43 1:31.73 (50.30) 2:10.52 (38.79) 2:49.21 (38.69)
 

Event 17 Crescendo Relay

CRESCENDO RELAY - 2018  Final Results
HANDICAPS
Place TEAM RAW TIME GENDER AGE FINAL TIME
1 Club Tribe 5:07.33 0:20.00 0:00.00 4:47.33
2 Germantown  5:46.81 0:20.00 0:19.00 5:07.81
3 UMAC - Terripins 5:28.43 0:10.00 0:00.00 5:18.43
4 Montgomery Ancient Mariners 6:03.75 0:20.00 0:18.00 5:25.75
5 Merrit Marlins 6:34.43 0:30.00 0:35.00 5:29.43


Event 18 Women 18-24 200 SC Meter IM
1 Romero, Sharon D 24 Reston Masters Swim Team-10 3:19.97 3:17.09 20
44.78 51.83 56.11 44.37
Event 18 Women 30-34 200 SC Meter IM
1 Wittsack, Hayley 33 Club Tribe-12 2:49.86 2:52.30 20
37.08 42.62 50.77 41.83
Event 18 Women 40-44 200 SC Meter IM
1 Lobur, Janel 41 Uc09-9 2:33.00 2:33.15 20
33.16 38.04 46.29 35.66
Event 18 Women 50-54 200 SC Meter IM
1 Mallon, Barbara S 51 Germantown Maryland Masters-10 4:00.00 3:57.74 20
1:58.64 1:03.66 55.44
Event 18 Women 55-59 200 SC Meter IM
1 Colvin, Joanne 56 Merritt Marlins-9 3:20.00 3:49.30 20
49.63 55.35 1:14.51 49.81
Event 18 Women 65-69 200 SC Meter IM
1 Loftus-Charley, Shirley A 67 Virginia Masters Swim Team-12 3:10.00 3:08.70 20
41.10 50.39 55.81 41.40
Event 18 Men 25-29 200 SC Meter IM
1 Berger, Christoph 28 Club Tribe-12 2:18.00 2:27.86 20
31.05 37.43 44.44 34.94
Event 18 Men 30-34 200 SC Meter IM
1 George, Jason J 31 Germantown Maryland Masters-10 2:44.34 2:48.05 20
36.06 44.86 46.01 41.12
Event 18 Men 35-39 200 SC Meter IM
1 Schiess, Jim 36 Alexandria Masters Swimming-10 2:50.00 2:45.49 20
31.96 44.75 48.22 40.56
Event 18 Men 45-49 200 SC Meter IM
1 Goodison, Michael 46 Umac-Terrapin Masters-10 2:33.49 2:33.74 20
31.83 45.36 41.13 35.42
2 Wynes, Anthony G 48 Reston Masters Swim Team-10 3:30.00 3:26.89 17
50.71 55.00 56.18 45.00
Event 18 Men 60-64 200 SC Meter IM
1 Cheney, David W 60 Montgomery Ancient Mariners-10 2:50.00 2:49.84 20
34.79 47.97 50.35 36.73
Event 18 Men 65-69 200 SC Meter IM
1 Harmon, David 69 Montgomery Ancient Mariners-10 3:15.00 3:15.87 20
44.68 52.24 56.96 41.99
--- Paulson, Laurence W 69 Reston Masters Swim Team-10 3:44.82 DQ
Scissors kick - fly
53.41 1:00.85 1:22.34 52.79
Event 18 Men 80-84 200 SC Meter IM
--- Gladfelter, David D 82 Colonials 1776-8 5:25.00 DQ
Scissors kick - fly
1:34.87 3:00.35 1:06.14
Event 19 Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
1 McWilliams, Haley A 23 Palmetto Masters-55 30.31 29.15 20
Event 19 Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Meyer, Lauren M 27 Merritt Marlins-9 36.04 35.00 20
Event 19 Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
1 Minzenmayer, Ellen 30 Club Tribe-12 30.56 30.93 20
2 Cox, Michele 34 Reston Masters Swim Team-10 36.00 35.89 17
3 Henochowicz, Anne M 34 Germantown Maryland Masters-10 45.00 44.54 16
Event 19 Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Gass, Krista 39 Club Tribe-12 28.95 30.83 20
2 Raley, Heather A 37 Merritt Marlins-9 31.00 31.93 17
3 Bozeman, Lesley 36 Lane 4 Swimming-10 39.77 38.68 16
--- Geskos, Evangeline A 35 Patriot Masters Swim Team-10 31.10 NS
Event 19 Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Hassett, Dorota M 41 Germantown Maryland Masters-10 30.50 30.60 20
2 Choe, Michele 41 Club Tribe-12 31.12 30.96 17
3 Lovett, Lindsay R 40 Club Tribe-12 38.23 35.00 16
--- Davidson, Julia 42 Club Tribe-12 33.66 NS
--- Algera, Bonnie L 42 Freedom Aquatic Club-12 32.38 NS
Event 19 Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Bolen, Rosina 46 Ywca Masters of Adams County-8 38.73 38.79 20
2 Johnson, Bonnie W 48 Montgomery Ancient Mariners-10 41.27 43.78 17
--- Bass, Amy H 48 Reston Masters Swim Team-10 30.50 NS
Event 19 Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Lynch, Susan C 52 Germantown Maryland Masters-10 54.00 52.77
Event 19 Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Brightwell, Kim M 58 Reston Masters Swim Team-10 34.14 32.68 20
2 Sugg, Stephanie 55 Montgomery Ancient Mariners-10 50.48 1:02.67 17
--- Noonan Sturm, Chris 59 Germantown Maryland Masters-10 45.67 NS
Event 19 Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Chandler, Patricia A 61 Merritt Marlins-9 39.00 39.86 20
2 Bartlett, Maggie 64 Germantown Maryland Masters-10 1:00.00 46.43 17
3 Yochelson, Deborah A 64 Montgomery Ancient Mariners-10 51.00 49.23 16
Event 19 Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
1 Merena, Elizabeth J 66 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 37.52 37.51 20
Event 19 Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
--- Barry, Marcia L 70 Virginia Masters Swim Team-12 38.50 NS
--- Andrews, Lynne 71 Germantown Maryland Masters-10 43.64 NS
Event 19 Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
--- Carter, Linda S 76 Germantown Maryland Masters-10 57.00 NS
Event 19 Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
1 Billard, Gautier 24 Agua Masters-6 30.00 30.23 20
--- Williams, Tommy 23 Lane 4 Swimming-10 28.50 NS
--- Dreier, Nate 23 Tsunami Masters-10 24.36 NS
Event 19 Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Paruchuru, Siddharth 28 Germantown Maryland Masters-10 35.80 37.81 20
Event 19 Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
1 Dallmer, David 30 Merritt Marlins-9 28.23 28.29 20
2 Milajevs, Dmitrijs 31 Germantown Maryland Masters-10 32.88 33.94 17
Event 19 Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Oloughlin, Jonathan 35 Umac-Terrapin Masters-10 28.99 28.63 20
2 Strahota, Jeffrey R 38 Umac-Terrapin Masters-10 28.82 28.87 17
3 Hanford, Jeremy 36 Reston Masters Swim Team-10 28.61 29.66 16
4 Shaw, Chris 36 Maryland Suburban Swim Club-10 30.00 29.79 15
Event 19 Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Gwilliam, Glenn 40 Reston Masters Swim Team-10 30.32 29.89 20
2 Matthews, Chad G 41 Germantown Maryland Masters-10 31.22 31.88 17
Event 19 Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Doane, Michael P 48 Umac-Terrapin Masters-10 25.50 25.35 20
2 Harbourt, Cliff J 46 Santa Cruz Masters Aquatics-38 26.82 27.17 17
3 Schulz, Andrew C 48 Montgomery Ancient Mariners-10 28.82 29.07 16
4 Joubert, Kevin 46 Merritt Marlins-9 32.73 30.01 15
5 Spates, Eric C 49 Germantown Maryland Masters-10 32.00 30.20 14
6 Main, Bryan A 45 Germantown Maryland Masters-10 33.00 33.21 13
--- Tomson, Farol 47 Germantown Maryland Masters-10 28.59 NS
Event 19 Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Wunderlich, Karl E 53 Germantown Maryland Masters-10 27.86 28.26 20
2 Humbert, George 50 Montgomery Ancient Mariners-10 28.64 29.40 17
Event 19 Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Golden, Scott M 55 Germantown Maryland Masters-10 31.00 30.33 20
2 Nelson, Greg A 58 Germantown Maryland Masters-10 35.00 34.40 17
3 Hong, Chun 58 Reston Masters Swim Team-10 35.00 35.77 16
4 Luo, Gang 59 Uc10-10 41.52 40.36 15
Event 19 Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Mandour, Saleh M 64 Merritt Marlins-9 35.00 34.48 20
--- Gandee, Brad 64 Patriot Masters Swim Team-10 28.00 NS
Event 19 Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
1 Wight, Charles 65 Montgomery Ancient Mariners-10 35.00 30.14 20
Event 19 Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
1 Berliner, Mitchell P 70 DC Masters-10 39.00 38.98 20
2 Romano, Vince 72 Club Tribe-12 42.38 43.35 17
3 Snowhite, Larry S 72 Reston Masters Swim Team-10 42.43 44.93 16
--- Culhane, Kevin 72 Alexandria Masters Swimming-10 32.00 NS
Event 19 Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
1 Robinson, David L 75 Germantown Maryland Masters-10 40.00 38.09 20
2 Pilette, Sterling 76 Reston Masters Swim Team-10 42.00 43.64 17
--- Brundage, Warner F 75 Virginia Masters Swim Team-12 40.70 NS
--- Wall, Kenneth J 77 Germantown Maryland Masters-10 41.61 NS
Event 19 Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
1 Cohen, Lawrence 83 Uc10-10 40.88 41.89 20
Event 19 Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
1 Manheim, Frank T 88 Reston Masters Swim Team-10 55.40 49.71 20
Event 20 Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
1 Romero, Sharon D 24 Reston Masters Swim Team-10 3:20.00 3:24.79 20
47.62 51.88 53.02 52.27
Event 20 Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
1 Jordan, Cortney L 27 Uc09-9 3:20.00 3:21.31 20
46.92 51.42 51.53 51.44
Event 20 Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
1 Wittsack, Hayley 33 Club Tribe-12 2:50.00 2:51.66 20
40.17 42.75 44.30 44.44
--- Long, Uliana 33 Merritt Marlins-9 3:10.00 DQ
False start
41.13 46.06 47.56 46.16
Event 20 Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
1 Gainor, Cathy C 51 Montgomery Ancient Mariners-10 3:24.00 3:28.13 20
51.02 52.88 53.19 51.04
Event 20 Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
1 Colvin, Joanne 56 Merritt Marlins-9 3:10.00 3:29.37 20
2:40.61
--- Goffi, Judy T 58 Monocacy Aquatic Club Masters-9 3:58.00 NS
--- Henning, Heidi 58 Lane 4 Swimming-10 3:05.00 NS
Event 20 Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
1 Foley, Linda K 63 Montgomery Ancient Mariners-10 3:53.00 4:03.61 20
58.43 1:01.66 2:03.52
--- Pfinsgraff, Joan L 64 Maryland Masters-9 2:43.57 NS
Event 20 Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
--- Tourtual, Dorothy M 67 E Team-12 3:40.00 NS
Event 20 Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
--- Manheim, Lucy M 76 Reston Masters Swim Team-10 4:51.50 NS
Event 20 Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
1 Connell, Allan J 29 Merritt Marlins-9 2:42.17 2:28.70 20
35.39 37.51 39.30 36.50
2 Paruchuru, Siddharth 28 Germantown Maryland Masters-10 3:45.00 3:38.23 17
53.72 57.03 56.04 51.44
Event 20 Men 30-34 200 SC Meter Backstroke Reston Masters Swim Team-10 1 Thomasian, Aram G 33 2:45.00 3:06.71 20
41.41 47.12 49.45 48.73
Event 20 Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony S 49 Germantown Maryland Masters-10 2:27.00 2:28.55 20
35.34 37.96 38.18 37.07
2 Wynes, Anthony G 48 Reston Masters Swim Team-10 3:29.81 3:30.37 17
52.10 53.28 53.22 51.77
Event 20 Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
1 Bender, William 57 Club Tribe-12 3:03.00 2:55.76 20
1:24.11 45.19
--- Harris, Gregory 55 Virginia Masters Swim Team-12 2:32.21 NS
Event 20 Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
1 McGough, Tim 61 Merritt Marlins-9 2:46.00 2:43.57 20
39.38 41.10 41.77 41.32
2 Denes, Thomas A 61 Montgomery Ancient Mariners-10 3:05.00 3:10.59 17
44.06 48.41 49.70 48.42
Event 20 Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
1 Wright, Stephen G 69 Germantown Maryland Masters-10 3:15.00 3:17.51 20
45.55 50.95 51.57 49.44
Event 21 Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
--- McWilliams, Haley A 23 Palmetto Masters-55 1:17.46 NS
Event 21 Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
1 Jordan, Cortney L 27 Uc09-9 1:40.00 1:34.85 20
43.35 51.50
Event 21 Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
1 Raley, Heather A 37 Merritt Marlins-9 1:18.00 1:23.89 20
38.91 44.98
--- Pierce, Jennifer 35 Freedom Aquatic Club-12 1:45.00 NS
Event 21 Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
1 Cummings, Patricia A 42 Merritt Marlins-9 1:43.90 1:47.07 20
Event 21 Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
1 Connell, Allan J 29 Merritt Marlins-9 1:09.23 1:24.63 20
39.37 45.26
Event 21 Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
1 Gass, Kraig A 39 Club Tribe-12 1:09.04 1:10.74 20
32.64 38.10
Event 21 Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
--- Zenyuh, James 42 Riptide Masters-10 56.50 NS
Event 21 Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
--- Higgins, Anthony S 49 Germantown Maryland Masters-10 1:10.00 DQ
Did not finish
Event 21 Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
1 Grecco, Paul A 57 Patriot Masters Swim Team-10 1:18.33 1:22.01 20
38.10 43.91
--- Golden, Scott M 55 Germantown Maryland Masters-10 1:15.00 NS
--- Raful, Mitchell H 56 Reston Masters Swim Team-10 2:10.00 NS
Event 21 Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
1 Cheney, David W 60 Montgomery Ancient Mariners-10 1:12.00 1:11.98 20
34.91 37.07
Event 21 Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
1 Walters, Mark 66 Germantown Maryland Masters-10 1:27.00 1:29.03 20
40.36 48.67
2 Meyer, Jerry 69 Central Maryland YMCA Masters-9 1:59.91 1:58.59 17
3 Paulson, Laurence W 69 Reston Masters Swim Team-10 1:40.84 2:02.50 16
52.92 1:09.58
Event 22 Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
1 Minzenmayer, Ellen 30 Club Tribe-12 2:51.08 2:56.32 20
41.71 44.02 45.26 45.33
Event 22 Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
1 Schneider, Johanna 45 Germantown Maryland Masters-10 3:23.96 3:23.85 20
47.98 51.45 53.40 51.02
Event 22 Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
1 Mallon, Barbara S 51 Germantown Maryland Masters-10 4:04.24 4:01.33 20
53.54 1:00.61 1:03.47 1:03.71
Event 22 Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
1 Yochelson, Deborah A 64 Montgomery Ancient Mariners-10 4:54.00 4:49.14 20
1:06.73 1:14.48 1:16.34 1:11.59
Event 22 Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
1 Loftus-Charley, Shirley A 67 Virginia Masters Swim Team-12 3:30.00 3:36.08 20
48.74 54.47 56.37 56.50
Event 22 Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
1 George, Jason J 31 Germantown Maryland Masters-10 2:57.49 3:02.86 20
41.56 46.01 47.06 48.23
Event 22 Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
1 Hanford, Jeremy 36 Reston Masters Swim Team-10 2:56.03 2:56.51 20
39.24 43.87 46.43 46.97
Event 22 Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
1 Baldwin, Craig M 44 Reston Masters Swim Team-10 2:46.29 2:45.01 20
37.28 41.90 42.20 43.63
2 Williams, Rich 43 Club Tribe-12 2:50.69 2:46.37 17
36.95 41.55 43.30 44.57
Event 22 Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
1 Luo, Gang 59 Uc10-10 3:53.00 3:51.13 20
52.58 58.17 1:00.35 1:00.03
Event 22 Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
1 Boyle, Michael 67 Germantown Maryland Masters-10 4:13.15 5:15.52 20
1:16.20 1:22.55 2:36.77
--- Haddan, Barry L 67 District Of Columbia Aquatics-10 3:36.33 NS
Event 22 Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
1 Greger, Ronald E 74 Germantown Maryland Masters-10 3:50.00 4:25.24 20
1:01.00 1:07.79 1:09.62 1:06.83
Event 22 Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
1 Gladfelter, David D 82 Colonials 1776-8 6:45.00 6:38.90 20
1:34.68 1:41.35 3:22.87
--- Cohen, Lawrence 83 Uc10-10 5:10.55 NS
Event 23 Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
--- Reston Masters Swim Team-10 A 10:45.45 NS
1) Brightwell, Kim M W58 2) Raven, Arthur M21 3) Sidoti, Barbara W29 4) Thomasian, Aram G M33
Event 23 Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
--- Reston Masters Swim Team-10 A 13:32.32 NS
1) Hyland, Cynthia L W58 2) Paulson, Laurence W M69 3) Cox, Michele W34 4) Wynes, Anthony G M48
Event 23 Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
--- Reston Masters Swim Team-10 A 13:22.22 NS
1) Flynn, Merri W58 2) Moyer, Michelle A W56 3) Raful, Mitchell H M56 4) Snowhite, Larry S M72
Event 24 Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Merritt Marlins-9 A 11:00.00 11:26.45 40
1) Long, Uliana W33 2) Meyer, Lauren M W27 3) Raley, Heather A W37 4) Cummings, Patricia W42
40.46 1:27.33 2:15.16 3:02.54 38.87 1:22.76 2:08.04 2:51.54
38.10 1:21.44 2:06.35 2:47.74 35.66 1:17.51 2:01.15 2:44.63
Event 24 Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 10:58.48 10:46.61 40
1) Dombay, Denise L W52 2) Schneider, Johanna W45 3) Hassett, Dorota M W41 4) Chin, Lisa M W37
37.53 1:18.24 2:00.21 2:42.70 40.88 1:26.37 2:12.99 2:57.58
34.28 1:13.56 1:54.77 2:36.52 33.80 1:11.32 1:50.85 2:29.81
Event 25 Men 100-119 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 11:29.66 11:15.57 40
1) George, Jason J M31 2) Milajevs, Dmitrijs M31 3) Paruchuru, Siddharth M28 4) Clark, Kempsey M28
37.14 1:18.55 2:01.66 2:44.02 38.02 1:20.27 2:04.83 2:49.30
42.86 1:31.70 2:24.80 3:14.93 32.29 1:09.93 1:49.45 2:27.32
Event 25 Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
--- Reston Masters Swim Team-10 A 9:58.58 NS
1) Baldwin, Craig M M44 2) Gwilliam, Glenn M40 3) Hanford, Jeremy M36 4) Orton, Adam M37
Event 25 Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Merritt Marlins-9 A 10:30.00 10:37.06 40
1) Mandour, Saleh M M64 2) Dallmer, David M30 3) McGough, Tim M61 4) Joubert, Kevin M46
38.76 1:23.32 2:09.02 2:53.47 34.55 1:14.28 1:56.70 2:39.45
35.63 1:14.64 1:54.12 2:31.67 34.99 1:14.07 1:53.67 2:32.47