RESULTS 7TH ANNUAL SOLSTICE SCM MEET - 12/7/2019
 



Event 1 Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time Points
1 Pardew, Isabelle 20 Merritt Marlins-9 2:25.00 2:23.33 20
31.84 36.34 37.96 37.19
Event 1 Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Randolph, Courtney 28 Terrapin Masters-10 2:11.92 2:12.57 6
31.07 1:04.49 (33.42) 1:38.49 (34.00) 2:12.57 (34.08)
2 Waldman, Alanna 28 Swim Fort Lauderdale-50 2:30.00 2:28.26 4
34.97 1:12.82 (37.85) 1:51.35 (38.53) 2:28.26 (36.91)
Event 1 Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
1 Grover, Mollie 38 Terrapin Masters-10 2:16.30 2:22.15 6
33.02 1:09.00 (35.98) 1:45.85 (36.85) 2:22.15 (36.30)
2 Chin, Lisa 38 Germantown Maryland Masters-10 2:38.00 2:27.38 4
34.24 1:11.32 (37.08) 1:49.99 (38.67) 2:27.38 (37.39)
3 Huang, Ivy 39 Germantown Maryland Masters-10 2:36.00 2:38.75 3
35.27 1:15.16 (39.89) 1:57.01 (41.85) 2:38.75 (41.74)
4 Henochowicz, Anne 35 Germantown Maryland Masters-10 3:24.60 3:28.44 2
47.63 1:40.41 (52.78) 2:34.04 (53.63) 3:28.44 (54.40)
Event 1 Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Haugan, Anne Grete G 40 Fina 2:25.85 2:25.25 6
33.56 1:10.15 (36.59) 1:47.66 (37.51) 2:25.25 (37.59)
2 Shapiro, Margaret 43 Reston Masters Swim Team-10 2:24.15 2:29.59 4
33.76 1:10.54 (36.78) 1:49.42 (38.88) 2:29.59 (40.17)
3 Roddin, Julie 43 Montgomery Ancient Mariners-10 2:26.86 2:34.36 3
35.88 1:14.94 (39.06) 1:54.79 (39.85) 2:34.36 (39.57)
4 Pellow, Lydia R 40 Uc12-12 3:10.00 3:10.39 2
42.76 1:30.18 (47.42) 2:21.72 (51.54) 3:10.39 (48.67)
Event 1 Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Bancroft, Caren 49 Germantown Maryland Masters-10 2:53.79 2:52.47 6
37.92 1:20.78 (42.86) 2:52.47 (1:31.69)
2 Fink, Joan 49 Merritt Marlins-9 3:20.00 3:21.74 4
44.96 1:36.41 (51.45) 2:28.97 (52.56) 3:21.74 (52.77)
Event 1 Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
1 Spear, Elizabeth 54 Germantown Maryland Masters-10 2:52.30 2:57.24 6
41.04 1:24.89 (43.85) 2:57.24 (1:32.35)
Event 1 Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
1 Lachney, Fay V 58 Alexandria Masters Swimming-10 2:39.37 2:38.52 6
36.57 1:16.33 (39.76) 1:57.57 (41.24) 2:38.52 (40.95)
2 Lyons, Judy L 55 Germantown Maryland Masters-10 2:58.00 2:52.68 4
38.26 1:20.43 (42.17) 2:06.66 (46.23) 2:52.68 (46.02)
3 Brown, Ann 57 Merritt Marlins-9 3:12.00 3:00.10 3
42.01 1:27.94 (45.93) 3:00.10 (1:32.16)
Event 1 Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Pfinsgraff, Joan 65 Maryland Masters-9 2:43.00 2:43.43 6
37.13 1:17.46 (40.33) 2:00.16 (42.70) 2:43.43 (43.27)
2 Yochelson, Deborah 65 Montgomery Ancient Mariners-10 4:20.00 3:49.96 4
52.62 1:51.64 (59.02) 2:51.73 (1:00.09) 3:49.96 (58.23)
Event 1 Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Barry, Marcia 71 Virginia Masters Swim Team-12 3:03.99 3:00.70 6
42.70 1:28.45 (45.75) 2:15.21 (46.76) 3:00.70 (45.49)
Event 1 Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
1 Prince, Bryan 28 Club Tribe-12 3:00.00 3:17.43 6
Event 1 Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
1 Rivera, Bryan 35 Germantown Maryland Masters-10 2:00.81 1:58.68 6
27.46 57.65 (30.19) 1:28.16 (30.51) 1:58.68 (30.52)
2 Shaw, Chris 37 Club Tribe-12 3:00.00 2:58.37 4
39.98 1:26.11 (46.13) 2:14.30 (48.19) 2:58.37 (44.07)
Event 1 Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
1 Hunter, Andy 41 Fina 2:03.50 2:10.95 6
28.34 1:00.58 (32.24) 1:35.26 (34.68) 2:10.95 (35.69)
2 Paushter, Matthew 40 Germantown Maryland Masters-10 2:14.70 2:12.68 4
30.20 1:03.65 (33.45) 1:38.32 (34.67) 2:12.68 (34.36)
3 Ahlgren, Kyle 44 Club Tribe-12 2:38.31 2:28.69 3
35.32 1:13.17 (37.85) 1:51.59 (38.42) 2:28.69 (37.10)
Event 1 Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
1 Joubert, Kevin 47 Merritt Marlins-9 2:29.23 2:28.73 6
35.13 1:13.62 (38.49) 1:52.70 (39.08) 2:28.73 (36.03)
2 Moses, Todd 45 Montgomery Ancient Mariners-10 3:15.00 3:19.29 4
47.09 1:37.68 (50.59) 2:28.81 (51.13) 3:19.29 (50.48)
Event 1 Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
1 Frentsos, Jerome 54 District Of Columbia Aquatics-10 2:10.00 2:06.91 6
29.29 1:00.97 (31.68) 2:06.91 (1:05.94)
2 Wunderlich, Karl 54 Germantown Maryland Masters-10 2:36.37 2:28.58 4
34.17 1:12.40 (38.23) 1:51.17 (38.77) 2:28.58 (37.41)
Event 1 Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
1 Aboubakr, Ashraf A 57 Merritt Marlins-9 2:50.00 2:51.40 6
38.22 1:21.46 (43.24) 2:51.40 (1:29.94)
2 Bloom, Scott 56 District Of Columbia Aquatics-10 2:45.00 2:54.63 4
38.24 2:10.19 ( ) 2:54.63 (44.44)
3 Broderick, Tom 59 Reston Masters Swim Team-10 3:07.00 3:00.81 3
42.72 1:27.88 (45.16) 2:15.49 (47.61) 3:00.81 (45.32)
4 Johnson, Peter 58 Montgomery Ancient Mariners-10 3:00.00 3:09.10 2
42.18 1:31.14 (48.96) 2:20.72 (49.58) 3:09.10 (48.38)
Event 1 Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
1 Denes, Thomas 62 Montgomery Ancient Mariners-10 2:35.00 2:42.97 6
37.08 1:18.26 (41.18) 2:00.67 (42.41) 2:42.97 (42.30)
2 Rickard, Alan 62 Riptide Masters-10 2:45.00 2:47.16 4
38.53 1:21.39 (42.86) 2:05.43 (44.04) 2:47.16 (41.73)
Event 1 Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
1 Mandour, Saleh 65 Merritt Marlins-9 2:54.20 2:57.29 6
41.66 1:26.76 (45.10) 2:57.29 (1:30.53)
Event 1 Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
1 Harmon, David 70 Montgomery Ancient Mariners-10 2:47.18 2:46.80 6
40.07 1:23.23 (43.16) 2:04.92 (41.69) 2:46.80 (41.88)
2 Romano, Vince 73 Club Tribe-12 3:30.41 3:30.05 4
44.32 1:37.92 (53.60) 2:35.99 (58.07) 3:30.05 (54.06)
3 Berliner, Mitchell P 71 DC Masters-10 3:57.36 4:01.46 3
55.58 1:58.25 (1:02.67) 3:02.30 (1:04.05) 4:01.46 (59.16)
Event 1 Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
1 Frogley, Christopher 76 Virginia Masters Swim Team-12 3:58.00 3:39.23 6
51.35 1:46.38 (55.03) 2:43.28 (56.90) 3:39.23 (55.95)
2 Shay, Barry 79 DC Masters-10 3:58.59 3:56.00 4
52.06 1:52.42 (1:00.36) 3:56.00 (2:03.58)

Event 2 Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
1 Kisker, Olivia 23 District Of Columbia Aquatics-10 1:20.00 1:42.24 6
47.08 1:42.24 (55.16)
Event 2 Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
1 DiBartolomeo, Renae 29 District Of Columbia Aquatics-10 1:25.99 1:26.88 6
41.57 1:26.88 (45.31)
2 Crnogorcevic, Milena 25 Terrapin Masters-10 1:32.00 1:32.59 4
43.14 1:32.59 (49.45)
Event 2 Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 Rose, Laura 33 Terrapin Masters-10 1:19.00 1:26.71 6
42.04 1:26.71 (44.67)
Event 2 Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
1 Geskos, Evangeline 36 Patriot Masters Swim Team-10 1:21.44 1:20.14 6
37.48 1:20.14 (42.66)
2 Stakem, Meredith 38 District Of Columbia Aquatics-10 1:32.83 1:29.28 4
42.98 1:29.28 (46.30)
3 Bozeman, Lesley 37 Lane 4 Swimming-10 1:48.00 1:50.77 3
53.33 1:50.77 (57.44)
4 Goldberg, Marci 35 Lane 4 Swimming-10 1:50.00 1:54.07 2
56.19 1:54.07 (57.88)
Event 2 Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Harris, Kristen 43 Club Tribe-12 1:23.00 1:18.07 6
37.00 1:18.07 (41.07)
2 Shapiro, Margaret 43 Reston Masters Swim Team-10 1:31.22 1:31.27 4
43.22 1:31.27 (48.05)
Event 2 Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Schneider, Johanna 46 Germantown Maryland Masters-10 1:32.25 1:31.58 6
44.49 1:31.58 (47.09)
Event 2 Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
1 Wetzel, Denise 54 Reston Masters Swim Team-10 1:35.00 1:32.19 6
44.85 1:32.19 (47.34)
2 Mallon, Barbara 52 Germantown Maryland Masters-10 1:55.00 1:50.27 4
52.94 1:50.27 (57.33)
Event 2 Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
1 Bargeski, Juie 56 Montgomery Ancient Mariners-10 2:05.20 1:55.94 6
53.26 1:55.94 (1:02.68)
2 Sugg, Stephanie A 56 Montgomery Ancient Mariners-10 2:35.00 2:27.34 4
Event 2 Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Merena, Elizabeth 67 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 1:47.85 1:47.87 6
51.19 1:47.87 (56.68)
2 Yochelson, Deborah 65 Montgomery Ancient Mariners-10 2:14.49 2:18.18 4
1:04.95 2:18.18 (1:13.23)
Event 2 Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
1 Andrews, Lynne 72 Germantown Maryland Masters-10 2:20.00 2:14.10 6
Event 2 Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
1 Prince, Bryan 28 Club Tribe-12 1:50.00 1:55.40 6
Event 2 Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
1 George, Jason 32 Germantown Maryland Masters-10 1:24.56 1:24.12 6
40.65 1:24.12 (43.47)
Event 2 Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
1 Dowell, Noah 41 Terrapin Masters-10 1:24.99 1:21.45 6
38.63 1:21.45 (42.82)
Event 2 Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
1 Landreth, John T 49 Kenyon Masters-17 1:12.30 1:09.39 6
32.30 1:09.39 (37.09)
2 Goodison, Michael 47 Terrapin Masters-10 1:15.01 1:12.74 4
33.91 1:12.74 (38.83)
3 Baldwin, Craig 45 Reston Masters Swim Team-10 1:20.36 1:14.80 3
35.39 1:14.80 (39.41)
4 Sandi, Gustavo 47 Germantown Maryland Masters-10 1:20.00 1:20.51 2
38.53 1:20.51 (41.98)
Event 2 Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
1 Blitz, Daniel 52 Germantown Maryland Masters-10 1:30.00 1:27.85 6
41.41 1:27.85 (46.44)
--- Miller, John J 51 Germantown Maryland Masters-10 1:45.00 DNF
Event 2 Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
1 Harris, Gregory 56 Virginia Masters Swim Team-12 1:12.32 1:09.87 6
32.35 1:09.87 (37.52)
Event 2 Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
1 Luo, Gang 60 Uc10-10 1:38.51 1:35.67 6
2 Salcetti, Charlie 64 Uc10-10 1:38.58 1:37.91 4
47.07 1:37.91 (50.84)
Event 2 Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
1 Boyle, Michael 68 Germantown Maryland Masters-10 2:06.71 2:21.60 6
1:08.35 2:21.60 (1:13.25)
Event 2 Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
1 Cole, Henry 75 Maryland Masters-9 1:38.00 1:39.56 6
48.05 1:39.56 (51.51)
2 Greger, Ronald 75 Germantown Maryland Masters-10 1:55.00 1:52.48 4
54.90 1:52.48 (57.58)
3 Hillman, James R 75 Swim Kentucky Masters-41 2:00.00 1:53.15 3
55.12 1:53.15 (58.03)

Event 3 Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
1 Gainor, Cathy 52 Montgomery Ancient Mariners-10 3:40.00 3:18.29 6
44.08 1:32.52 (48.44) 3:18.29 (1:45.77)
Event 3 Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
1 Loftus-Charley, Shirley A 68 Virginia Masters Swim Team-12 3:15.00 3:09.71 6
42.94 1:30.81 (47.87) 3:09.71 (1:38.90)
Event 3 Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
1 Main, Bryan 46 Germantown Maryland Masters-10 3:15.00 3:07.68 6
36.38 1:23.26 (46.88) 2:15.41 (52.15) 3:07.68 (52.27)

Event 4 Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
1 Haugan, Anne Grete G 40 Fina 34.51 35.94 6
2 Pellow, Lydia R 40 Uc12-12 1:00.00 47.50 4
Event 4 Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
1 Johnson, Bonnie W 49 Montgomery Ancient Mariners-10 51.73 52.64 6
2 Koscielny, Nugent 46 E Team-12 41.87 53.47 4
Event 4 Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
1 Willeboordse, Fall 53 Club Tribe-12 32.00 33.62 6
2 Schwab, Amy 51 SwimRVA Hammerheads-12 1:30.00 1:02.22 4
Event 4 Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Restrepo, Marie 57 Club Tribe-12 37.74 36.89 6
Event 4 Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
1 Noonan Sturm, Chris 60 Germantown Maryland Masters-10 1:00.84 1:03.73 6
Event 4 Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Barry, Marcia 71 Virginia Masters Swim Team-12 47.99 44.84 6
2 Andrews, Lynne 72 Germantown Maryland Masters-10 48.39 52.29 4
Event 4 Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Lucy 77 Reston Masters Swim Team-10 1:00.10 1:07.32 6
2 Carter, Linda 77 Germantown Maryland Masters-10 1:05.00 1:08.69 4
Event 4 Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
1 Clark, Kempsey 29 Germantown Maryland Masters-10 35.00 36.09 6
2 Prince, Bryan 28 Club Tribe-12 57.00 56.22 4
Event 4 Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
1 Laplante, Brett 31 Terrapin Masters-10 30.03 31.32 6
Event 4 Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
1 Mirt, Chad 46 Alexandria Masters Swimming-10 31.71 32.42 6
Event 4 Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony 50 Germantown Maryland Masters-10 30.20 30.24 6
2 Katz, Harold 51 Germantown Maryland Masters-10 43.57 47.37 4
Event 4 Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
1 Bloom, Scott 56 District Of Columbia Aquatics-10 40.00 43.12 6
Event 4 Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
1 Denes, Thomas 62 Montgomery Ancient Mariners-10 42.00 39.39 6
2 Massonneau, Christopher 61 Club Tribe-12 42.43 42.33 4
Event 4 Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
1 Burke, Anthony 71 Uc12-12 52.68 51.55 6
Event 4 Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
1 Hillman, James R 75 Swim Kentucky Masters-41 52.00 50.11 6

Event 5 Women 25-29 100 SC Meter IM
1 DiBartolomeo, Renae 29 District Of Columbia Aquatics-10 1:17.09 1:17.98 6
37.01 1:17.98 (40.97)
2 Romero, Sharon 25 Reston Masters Swim Team-10 1:29.37 1:28.68 4
41.94 1:28.68 (46.74)
Event 5 Women 35-39 100 SC Meter IM
1 Bozeman, Lesley 37 Lane 4 Swimming-10 1:40.00 1:42.94 6
51.94 1:42.94 (51.00)
Event 5 Women 40-44 100 SC Meter IM
1 Hassett, Dorota 42 Germantown Maryland Masters-10 1:19.00 1:17.67 6
36.21 1:17.67 (41.46)
2 Shapiro, Margaret 43 Reston Masters Swim Team-10 1:19.53 1:19.40 4
37.93 1:19.40 (41.47)
3 Pellow, Lydia R 40 Uc12-12 2:10.00 1:44.98 3
49.11 1:44.98 (55.87)
Event 5 Women 45-49 100 SC Meter IM
1 Fink, Joan 49 Merritt Marlins-9 1:50.00 1:49.45 6
2 Johnson, Bonnie W 49 Montgomery Ancient Mariners-10 1:53.67 1:53.90 4
Event 5 Women 50-54 100 SC Meter IM
1 Spear, Elizabeth 54 Germantown Maryland Masters-10 1:33.58 1:37.15 6
47.04 1:37.15 (50.11)
2 Mallon, Barbara 52 Germantown Maryland Masters-10 1:47.00 1:43.61 4
Event 5 Women 55-59 100 SC Meter IM
1 Brown, Ann 57 Merritt Marlins-9 1:52.00 1:43.90 6
47.66 1:43.90 (56.24)
2 Karp, Julie 57 Merritt Marlins-9 2:10.00 2:03.95 4
1:00.28 2:03.95 (1:03.67)
Event 5 Women 60-64 100 SC Meter IM
1 Chandler, Patricia 62 Merritt Marlins-9 1:50.00 1:52.88 6
2 Foley, Linda 64 Montgomery Ancient Mariners-10 1:55.00 1:59.71 4
57.17 1:59.71 (1:02.54)
Event 5 Women 75-79 100 SC Meter IM
1 Manheim, Lucy 77 Reston Masters Swim Team-10 2:26.89 2:39.31 6
Event 5 Men 18-24 100 SC Meter IM
1 Westbrooks, Francis 19 Germantown Maryland Masters-10 1:20.00 1:11.58 6
31.00 1:11.58 (40.58)
Event 5 Men 25-29 100 SC Meter IM
1 Prince, Bryan 28 Club Tribe-12 1:32.00 1:52.92 6
Event 5 Men 35-39 100 SC Meter IM
1 Oloughlin, Jonathan 36 Terrapin Masters-10 1:13.00 1:16.32 6
36.47 1:16.32 (39.85)
2 Hunter, Alvaro 39 Hammerhead Aquatics-50 1:49.93 1:37.35 4
49.46 1:37.35 (47.89)
Event 5 Men 40-44 100 SC Meter IM
1 Maholchic, Adrian 42 Club Tribe-12 1:10.00 1:13.17 6
35.57 1:13.17 (37.60)
2 Gwilliam, Glenn 41 Reston Masters Swim Team-10 1:20.19 1:23.49 4
38.56 1:23.49 (44.93)
3 Matthews, Chad 42 Germantown Maryland Masters-10 1:22.85 1:23.76 3
38.94 1:23.76 (44.82)
Event 5 Men 45-49 100 SC Meter IM
1 Landreth, John T 49 Kenyon Masters-17 1:04.60 1:03.13 6
29.58 1:03.13 (33.55)
2 Goodison, Michael 47 Terrapin Masters-10 1:08.74 1:07.87 4
32.44 1:07.87 (35.43)
3 Jackson, Scott 45 Germantown Maryland Masters-10 1:20.17 1:17.97 3
34.23 1:17.97 (43.74)
4 Joubert, Kevin 47 Merritt Marlins-9 1:24.00 1:26.37 2
42.12 1:26.37 (44.25)
Event 5 Men 50-54 100 SC Meter IM
1 Frentsos, Jerome 54 District Of Columbia Aquatics-10 1:05.00 1:03.33 6
29.77 1:03.33 (33.56)
2 Tingstrom, Michael 52 Club Tribe-12 1:12.25 1:15.14 4
3 Blitz, Daniel 52 Germantown Maryland Masters-10 1:24.00 1:20.10 3
38.18 1:20.10 (41.92)
4 Toy, Raymond 52 Central Maryland YMCA Masters-9 1:30.37 1:29.43 2
42.52 1:29.43 (46.91)
Event 5 Men 55-59 100 SC Meter IM
1 Harris, Gregory 56 Virginia Masters Swim Team-12 1:05.99 1:06.92 6
32.16 1:06.92 (34.76)
2 Bloom, Scott 56 District Of Columbia Aquatics-10 1:25.00 1:29.04 4
41.19 1:29.04 (47.85)
3 Broderick, Tom 59 Reston Masters Swim Team-10 1:42.00 1:35.70 3
48.68 1:35.70 (47.02)
4 Johnson, Peter 58 Montgomery Ancient Mariners-10 1:35.00 1:36.41 2
49.30 1:36.41 (47.11)
Event 5 Men 60-64 100 SC Meter IM
1 McGough, Tim 62 Merritt Marlins-9 1:15.00 1:15.39 6
34.20 1:15.39 (41.19)
Event 5 Men 65-69 100 SC Meter IM
1 Boyle, Michael 68 Germantown Maryland Masters-10 2:00.97 2:22.73 6
1:12.56 2:22.73 (1:10.17)

Event 6 Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
1 Kisker, Olivia 23 District Of Columbia Aquatics-10 1:10.00 1:24.17 6
39.79 1:24.17 (44.38)
Event 6 Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Huang, Ivy 39 Germantown Maryland Masters-10 1:14.00 1:13.99 6
Event 6 Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Shapiro, Margaret 43 Reston Masters Swim Team-10 1:07.11 1:08.87 6
33.16 1:08.87 (35.71)
2 Pellow, Lydia R 40 Uc12-12 1:30.00 1:29.21 4
42.55 1:29.21 (46.66)
3 van Iersel, Miranda 44 Terrapin Masters-10 1:35.48 1:34.31 3
Event 6 Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Bancroft, Caren 49 Germantown Maryland Masters-10 1:15.97 1:15.22 6
36.04 1:15.22 (39.18)
2 Koscielny, Nugent 46 E Team-12 1:29.92 1:41.36 4
Event 6 Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
1 Willeboordse, Fall 53 Club Tribe-12 1:01.00 1:03.47 6
30.14 1:03.47 (33.33)
2 Spear, Elizabeth 54 Germantown Maryland Masters-10 1:21.12 1:22.22 4
39.15 1:22.22 (43.07)
Event 6 Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Lachney, Fay V 58 Alexandria Masters Swimming-10 1:13.84 1:13.66 6
Event 6 Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
1 Loftus-Charley, Shirley A 68 Virginia Masters Swim Team-12 1:16.00 1:14.53 6
36.57 1:14.53 (37.96)
2 Pfinsgraff, Joan 65 Maryland Masters-9 1:18.00 1:14.91 4
36.16 1:14.91 (38.75)
Event 6 Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 Carter, Linda 77 Germantown Maryland Masters-10 2:10.00 2:19.38 6
Event 6 Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
1 Chavez, Joshua 22 Reston Masters Swim Team-10 58.00 57.36 6
27.12 57.36 (30.24)
Event 6 Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
1 Oloughlin, Jonathan 36 Terrapin Masters-10 1:02.00 1:04.81 6
30.64 1:04.81 (34.17)
2 Shaw, Chris 37 Club Tribe-12 1:10.00 1:18.90 4
3 Hunter, Alvaro 39 Hammerhead Aquatics-50 1:23.14 1:23.42 3
41.97 1:23.42 (41.45)
Event 6 Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
1 Paushter, Matthew 40 Germantown Maryland Masters-10 1:00.18 59.98 6
28.99 59.98 (30.99)
2 Dowell, Noah 41 Terrapin Masters-10 1:08.49 1:07.76 4
32.72 1:07.76 (35.04)
3 Gwilliam, Glenn 41 Reston Masters Swim Team-10 1:09.02 1:12.58 3
34.85 1:12.58 (37.73)
4 Evangelista, Carlo Alberto 44 Fina 1:10.00 1:16.02 2
35.58 1:16.02 (40.44)
Event 6 Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
1 Joubert, Kevin 47 Merritt Marlins-9 1:11.00 1:07.04 6
2 DeVight, John 46 Riptide Masters-10 1:15.00 1:14.20 4
Event 6 Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
1 Higgins, Anthony 50 Germantown Maryland Masters-10 58.50 58.79 6
27.77 58.79 (31.02)
2 Wunderlich, Karl 54 Germantown Maryland Masters-10 1:04.73 1:04.78 4
31.15 1:04.78 (33.63)
3 Miller, John J 51 Germantown Maryland Masters-10 1:12.00 1:12.77 3
4 Katz, Harold 51 Germantown Maryland Masters-10 1:30.00 1:29.75 2
40.22 1:29.75 (49.53)
Event 6 Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
1 Golden, Scott 56 Germantown Maryland Masters-10 1:10.00 1:08.88 6
32.42 1:08.88 (36.46)
2 Aboubakr, Ashraf A 57 Merritt Marlins-9 1:15.00 1:17.85 4
Event 6 Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
1 Rickard, Alan 62 Riptide Masters-10 1:09.99 1:10.17 6
32.95 1:10.17 (37.22)
Event 6 Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
1 Harmon, David 70 Montgomery Ancient Mariners-10 1:13.66 1:14.77 6
2 Romano, Vince 73 Club Tribe-12 1:32.87 1:34.33 4
43.80 1:34.33 (50.53)
Event 6 Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
1 Frogley, Christopher 76 Virginia Masters Swim Team-12 1:45.00 1:37.29 6
45.90 1:37.29 (51.39)
2 Shay, Barry 79 DC Masters-10 1:45.35 1:47.83 4
51.12 1:47.83 (56.71)

Event 7 Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Randolph, Courtney 28 Terrapin Masters-10 31.51 30.88 6
2 Waldman, Alanna 28 Swim Fort Lauderdale-50 33.30 33.22 4
3 Romero, Sharon 25 Reston Masters Swim Team-10 40.47 39.40 3
Event 7 Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 Rose, Laura 33 Terrapin Masters-10 33.72 34.05 6
Event 7 Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Stakem, Meredith 38 District Of Columbia Aquatics-10 32.99 31.65 6
2 Grover, Mollie 38 Terrapin Masters-10 31.60 33.42 4
3 Chin, Lisa 38 Germantown Maryland Masters-10 43.00 34.10 3
4 Huang, Ivy 39 Germantown Maryland Masters-10 36.00 41.09 2
Event 7 Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Bass, Amy 49 Reston Masters Swim Team-10 34.27 34.10 6
2 Johnson, Bonnie W 49 Montgomery Ancient Mariners-10 56.69 57.19 4
Event 7 Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Williams, Susan O 53 Club Tribe-12 33.00 30.17 6
Event 7 Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Brown, Ann 57 Merritt Marlins-9 51.94 45.98 6
Event 7 Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
1 Chandler, Patricia 62 Merritt Marlins-9 46.00 47.34 6
Event 7 Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
1 Westbrooks, Francis 19 Germantown Maryland Masters-10 34.00 29.76 6
Event 7 Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
1 Clark, Kempsey 29 Germantown Maryland Masters-10 40.18 35.34 6
Event 7 Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
1 George, Jason 32 Germantown Maryland Masters-10 33.55 32.80 6
Event 7 Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
1 Strahota, Jeffrey R 39 Terrapin Masters-10 30.03 30.68 6
Event 7 Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
1 Maholchic, Adrian 42 Club Tribe-12 30.52 29.93 6
2 Matthews, Chad 42 Germantown Maryland Masters-10 33.28 34.29 4
Event 7 Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
1 Landreth, John T 49 Kenyon Masters-17 27.89 27.28 6
2 Doane, Michael 49 Terrapin Masters-10 27.99 27.73 4
3 Jackson, Scott 45 Germantown Maryland Masters-10 33.00 34.40 3
4 Main, Bryan 46 Germantown Maryland Masters-10 36.00 35.39 2
Event 7 Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
1 Tingstrom, Michael 52 Club Tribe-12 30.13 30.55 6
2 Miller, John J 51 Germantown Maryland Masters-10 38.00 36.14 4
3 Toy, Raymond 52 Central Maryland YMCA Masters-9 37.79 36.61 3
Event 7 Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
1 Bloom, Scott 56 District Of Columbia Aquatics-10 37.00 39.34 6
Event 7 Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
1 Denes, Thomas 62 Montgomery Ancient Mariners-10 37.00 36.23 6
2 Massonneau, Christopher 61 Club Tribe-12 36.72 37.58 4
3 Luo, Gang 60 Uc10-10 44.78 47.83 3
Event 7 Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
1 Mandour, Saleh 65 Merritt Marlins-9 35.67 35.15 6
2 Walters, Mark 67 Germantown Maryland Masters-10 35.95 37.56 4

Event 8 Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
1 Kisker, Olivia 23 District Of Columbia Aquatics-10 37.00 47.57 6
Event 8 Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
1 DiBartolomeo, Renae 29 District Of Columbia Aquatics-10 38.74 39.56 6
2 Crnogorcevic, Milena 25 Terrapin Masters-10 39.16 42.90 4
Event 8 Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
1 Rose, Laura 33 Terrapin Masters-10 39.46 40.94 6
Event 8 Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Geskos, Evangeline 36 Patriot Masters Swim Team-10 36.60 36.79 6
2 Bozeman, Lesley 37 Lane 4 Swimming-10 49.00 51.12 4
Event 8 Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
1 Harris, Kristen 43 Club Tribe-12 38.00 35.46 6
2 van Iersel, Miranda 44 Terrapin Masters-10 52.03 53.03 4
Event 8 Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Fink, Joan 49 Merritt Marlins-9 57.00 55.48 6
Event 8 Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
1 Schwab, Amy 51 SwimRVA Hammerheads-12 1:30.00 1:12.08 6
Event 8 Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
1 Karp, Julie 57 Merritt Marlins-9 1:04.00 1:01.54 6
2 Sugg, Stephanie A 56 Montgomery Ancient Mariners-10 1:18.58 1:10.96 4
Event 8 Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
1 Loftus-Charley, Shirley A 68 Virginia Masters Swim Team-12 48.00 47.28 6
2 Merena, Elizabeth 67 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 47.77 47.55 4
Event 8 Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Andrews, Lynne 72 Germantown Maryland Masters-10 1:01.11 1:00.01 6
Event 8 Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
1 Vasquez, Harold 22 Patriot Masters Swim Team-10 32.53 31.60 6
Event 8 Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
1 Clark, Kempsey 29 Germantown Maryland Masters-10 42.00 41.66 6
Event 8 Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
1 Strahota, Jeffrey R 39 Terrapin Masters-10 36.63 37.90 6
2 Hunter, Alvaro 39 Hammerhead Aquatics-50 44.96 44.34 4
Event 8 Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
1 Goodison, Michael 47 Terrapin Masters-10 33.24 32.89 6
2 Doane, Michael 49 Terrapin Masters-10 32.50 33.16 4
3 Sandi, Gustavo 47 Germantown Maryland Masters-10 35.00 33.58 3
4 Joubert, Kevin 47 Merritt Marlins-9 36.00 40.07 2
5 Moses, Todd 45 Montgomery Ancient Mariners-10 35.00 49.31 1
Event 8 Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
1 Broderick, Tom 59 Reston Masters Swim Team-10 44.00 44.25 6
2 Johnson, Peter 58 Montgomery Ancient Mariners-10 45.00 47.85 4
Event 8 Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
1 Salcetti, Charlie 64 Uc10-10 41.97 41.95 6
Event 8 Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
1 Burke, Anthony 71 Uc12-12 55.00 57.85 6
Event 8 Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
1 Cole, Henry 75 Maryland Masters-9 47.00 44.97 6
2 Greger, Ronald 75 Germantown Maryland Masters-10 45.00 47.94 4
3 Frogley, Christopher 76 Virginia Masters Swim Team-12 59.00 1:00.22 3

Event 9 Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
1 Randolph, Courtney 28 Terrapin Masters-10 1:07.38 1:09.00 6
34.45 1:09.00 (34.55)
Event 9 Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
1 Lobur, Janel 42 Uc09-9 1:13.00 1:11.61 6
34.92 1:11.61 (36.69)
Event 9 Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Johnson, Bonnie W 49 Montgomery Ancient Mariners-10 1:50.00 1:57.43 6
57.60 1:57.43 (59.83)
Event 9 Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
1 Wetzel, Denise 54 Reston Masters Swim Team-10 1:22.00 1:22.81 6
39.87 1:22.81 (42.94)
2 Gainor, Cathy 52 Montgomery Ancient Mariners-10 1:40.00 1:39.27 4
49.79 1:39.27 (49.48)
Event 9 Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 Foley, Linda 64 Montgomery Ancient Mariners-10 1:45.49 1:49.55 6
53.29 1:49.55 (56.26)
Event 9 Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
1 Barry, Marcia 71 Virginia Masters Swim Team-12 1:42.55 1:38.44 6
49.15 1:38.44 (49.29)
Event 9 Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Lucy 77 Reston Masters Swim Team-10 2:09.83 2:27.12 6
1:14.01 2:27.12 (1:13.11)
Event 9 Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
1 Laplante, Brett 31 Terrapin Masters-10 1:05.01 1:08.91 6
34.09 1:08.91 (34.82)
Event 9 Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
1 Mirt, Chad 46 Alexandria Masters Swimming-10 1:07.69 1:10.06 6
34.03 1:10.06 (36.03)
2 Baldwin, Craig 45 Reston Masters Swim Team-10 1:15.34 1:12.96 4
34.90 1:12.96 (38.06)
Event 9 Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony 50 Germantown Maryland Masters-10 1:04.52 1:05.15 6
32.24 1:05.15 (32.91)
2 Blitz, Daniel 52 Germantown Maryland Masters-10 1:22.00 1:22.67 4
40.28 1:22.67 (42.39)
3 Miller, John J 51 Germantown Maryland Masters-10 1:45.00 1:44.29 3
50.74 1:44.29 (53.55)
Event 9 Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
1 Harris, Gregory 56 Virginia Masters Swim Team-12 1:11.06 1:08.87 6
Event 9 Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
1 McGough, Tim 62 Merritt Marlins-9 1:16.00 1:16.08 6
37.10 1:16.08 (38.98)
2 Massonneau, Christopher 61 Club Tribe-12 1:32.98 1:34.30 4
46.81 1:34.30 (47.49)
Event 9 Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
1 Boyle, Michael 68 Germantown Maryland Masters-10 2:01.40 2:13.89 6
1:06.78 2:13.89 (1:07.11)

Event 10 Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
1 Ricci, Alice 20 Maryland Masters-9 6:15.46 5:38.25 6
37.56 1:20.68 (43.12) 2:04.35 (43.67) 2:48.05 (43.70)
3:31.67 (43.62) 4:15.08 (43.41) 4:58.00 (42.92) 5:38.25 (40.25)
Event 10 Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
1 Chin, Lisa 38 Germantown Maryland Masters-10 5:30.00 5:13.08 6
34.80 1:12.98 (38.18) 1:52.43 (39.45) 2:32.36 (39.93)
3:12.24 (39.88) 3:52.70 (40.46) 4:33.18 (40.48) 5:13.08 (39.90)
2 Goldberg, Marci 35 Lane 4 Swimming-10 7:15.00 7:11.37 4
1:44.94 2:39.90 (54.96) 3:34.42 (54.52) 4:29.36 (54.94)
5:24.08 (54.72) 6:18.40 (54.32) 7:11.37 (52.97)
3 Henochowicz, Anne 35 Germantown Maryland Masters-10 6:49.20 7:27.32 3
50.03 1:45.42 (55.39) 2:42.95 (57.53) 3:40.77 (57.82)
4:38.56 ( ) 5:37.04 (58.48) 7:27.32 (1:50.28)
Event 10 Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
1 Roddin, Julie 43 Montgomery Ancient Mariners-10 4:58.73 4:56.57 6
33.22 1:09.28 (36.06) 1:46.35 (37.07) 2:24.45 (38.10)
3:02.60 (38.15) 3:40.84 (38.24) 4:19.31 (38.47) 4:56.57 (37.26)
2 Pellow, Lydia R 40 Uc12-12 6:40.00 6:53.67 4
45.13 1:35.50 (50.37) 2:29.40 (53.90) 3:21.86 (52.46)
4:15.35 ( ) 6:53.67 (2:38.32)
Event 10 Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
1 Haerian, Kathy A 51 Meadowbrook Swim Club Masters-9 6:00.00 5:40.62 6
39.52 1:22.41 (42.89) 2:05.64 (43.23) 2:48.75 (43.11)
3:32.07 (43.32) 4:15.37 (43.30) 4:58.21 (42.84) 5:40.62 (42.41)
Event 10 Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
1 Lachney, Fay V 58 Alexandria Masters Swimming-10 5:47.16 5:32.07 6
37.94 1:18.84 (40.90) 2:42.76 ( )
3:24.78 (42.02) 4:07.42 (42.64) 4:50.23 (42.81) 5:32.07 (41.84)
2 Bargeski, Juie 56 Montgomery Ancient Mariners-10 6:50.20 6:42.24 4
37.34 1:26.92 (49.58) 2:18.83 (51.91) 3:10.63 (51.80)
4:03.18 (52.55) 4:56.60 (53.42) 6:42.24 (1:45.64)
Event 10 Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
1 Loftus-Charley, Shirley A 68 Virginia Masters Swim Team-12 5:40.00 5:33.65 6
38.45 1:20.10 (41.65) 2:01.85 (41.75) 2:43.88 (42.03)
3:25.86 (41.98) 4:08.12 (42.26) 5:33.65 (1:25.53)
Event 10 Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
1 Barry, Marcia 71 Virginia Masters Swim Team-12 6:20.00 6:15.36 6
31.67 1:18.38 (46.71) 2:06.06 (47.68) 2:53.97 (47.91)
3:41.72 (47.75) 4:29.80 (48.08) 5:17.52 (47.72) 6:15.36 (57.84)
Event 10 Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
1 George, Jason 32 Germantown Maryland Masters-10 5:23.25 5:22.94 6
36.26 1:16.41 (40.15) 1:57.11 (40.70) 2:38.44 (41.33)
3:20.13 (41.69) 4:01.43 (41.30) 4:42.78 (41.35) 5:22.94 (40.16)
Event 10 Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
1 Rivera, Bryan 35 Germantown Maryland Masters-10 4:13.93 4:18.08 6
28.96 1:00.84 (31.88) 1:33.11 (32.27)
3:13.17 ( ) 3:46.15 (32.98) 4:18.55 (32.40) 4:18.08 ( )
Event 10 Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
1 Paushter, Matthew 40 Germantown Maryland Masters-10 4:49.68 4:43.73 6
32.05 1:08.04 (35.99) 1:44.37 (36.33) 2:21.00 (36.63)
2:57.34 (36.34) 3:33.55 (36.21) 4:09.48 (35.93) 4:43.73 (34.25)
2 Ahlgren, Kyle 44 Club Tribe-12 5:29.45 5:12.63 4
37.28 1:16.90 (39.62) 1:56.74 (39.84) 2:36.33 (39.59)
3:16.12 (39.79) 3:55.86 (39.74) 4:35.15 (39.29) 5:12.63 (37.48)
Event 10 Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
1 Moses, Todd 45 Montgomery Ancient Mariners-10 7:15.00 7:24.92 6
1:44.28 2:42.28 (58.00) 3:40.50 (58.22) 4:37.51 (57.01)
5:34.07 (56.56) 6:30.68 (56.61) 7:24.92 (54.24)
Event 10 Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
1 Rickard, Alan 62 Riptide Masters-10 5:55.00 6:12.34 6
40.17 1:25.90 (45.73) 2:14.17 (48.27) 3:03.01 (48.84)
3:51.65 (48.64) 4:38.42 (46.77) 5:26.12 (47.70) 6:12.34 (46.22)
Event 10 Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
1 Romano, Vince 73 Club Tribe-12 7:18.00 7:44.37 6
47.41 1:44.81 (57.40) 2:46.13 (1:01.32) 3:48.47 (1:02.34)
4:49.15 ( ) 7:44.37 (2:55.22)
2 Berliner, Mitchell P 71 DC Masters-10 8:00.00 8:21.54 4
2:01.42 3:07.52 (1:06.10) 4:09.45 (1:01.93) 5:12.17 (1:02.72)
6:14.86 (1:02.69) 7:19.76 (1:04.90) 8:21.54 (1:01.78)
Event 10 Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
1 Shay, Barry 79 DC Masters-10 NT 8:18.00 6
1:06.25 2:10.32 (1:04.07) 3:14.35 (1:04.03) 4:16.85 (1:02.50)
5:19.55 (1:02.70) 6:21.60 (1:02.05) 8:18.00 (1:56.40)

Event 11 Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:00.00 1:54.79 12
1) Chin, Lisa W38 2) Hassett, Dorota W42 3) Higgins, Anthony M50 4) Paushter, Matthew M40
31.39 1:01.14 (29.75) 1:27.83 (26.69) 1:54.79 (26.96)
2 Germantown Maryland Masters-10 B 3:00.00 2:15.98 8
1) Huang, Ivy W39 2) Katz, Harold M51 3) Matthews, Chad M42 4) Schneider, Johanna W46
33.27 1:09.74 (36.47) 1:41.11 (31.37) 2:15.98 (34.87)
3 Germantown Maryland Masters-10 C 3:00.00 2:26.14 6
1) Blitz, Daniel M52 2) Henochowicz, Anne W35 3) Main, Bryan M46 4) Postma, Terri W50
32.56 1:18.00 (45.44) 1:50.94 (32.94) 2:26.14 (35.20)
Event 11 Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 3:00.00 2:06.93 12
1) Bancroft, Caren W49 2) Dombay, Denise W53 3) Golden, Scott M56 4) Jackson, Scott M45
33.72 1:08.28 (34.56) 1:37.97 (29.69) 2:06.93 (28.96)
2 Reston Masters Swim Team-10 A 2:30.30 2:30.79 8
1) Romero, Sharon W25 2) Manheim, Lucy W77 3) Broderick, Tom M59 4) Gwilliam, Glenn M41
35.54 1:29.75 (54.21) 1:59.65 (29.90) 2:30.79 (31.14)
Event 11 Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Merritt Marlins-9 A NT 2:26.89 12
1) Chandler, Patricia W62 2) Brown, Ann W57 3) Mandour, Saleh M65 4) McGough, Tim M62
41.76 1:21.53 (39.77) 1:56.74 (35.21) 2:26.89 (30.15)
2 Germantown Maryland Masters-10 A 3:00.00 2:42.84 8
1) Andrews, Lynne W72 2) Boyle, Michael M68 3) Mallon, Barbara W52 4) Miller, John J M51
43.02 1:30.12 (47.10) 2:42.84 (1:12.72)

Event 12 Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Terrapin Masters-10 A NT 2:06.29 12
1) Randolph, Courtney W28 2) Crnogorcevic, Milena W25 3) Grover, Mollie W38 4) Rose, Laura W33
29.05 1:05.10 (36.05) 1:34.12 (29.02) 2:06.29 (32.17)
Event 12 Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Montgomery Ancient Mariners-10 A 4:30.00 3:16.61 12
1) Sugg, Stephanie A W56 2) Yochelson, Deborah W65 3) Bargeski, Juie W56 4) Foley, Linda W64
1:50.85 ( ) 2:33.49 (42.64) 3:16.61 (43.12)
2 Germantown Maryland Masters-10 A 3:00.00 3:24.92 8
1) Carter, Linda W77 2) Lynch, Susan C W53 3) Noonan Sturm, Chris W60 4) Spear, Elizabeth W54
2:46.77 ( ) 3:24.92 (38.15)

Event 13 Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 B 2:00.00 1:55.71 12
1) Westbrooks, Francis M19 2) George, Jason M32 3) Clark, Kempsey M29 4) Rivera, Bryan M35
28.29 1:00.95 (32.66) 1:30.64 (29.69) 1:55.71 (25.07)
Event 13 Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Terrapin Masters-10 A NT 1:53.65 12
1) Dowell, Noah M41 2) Laplante, Brett M31 3) Goodison, Michael M47 4) Oloughlin, Jonathan M36
32.07 58.39 (26.32) 1:25.92 (27.53) 1:53.65 (27.73)
Event 13 Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Club Tribe-12 A 2:01.50 2:01.10 12
1) Tingstrom, Michael M52 2) Shaw, Chris M37 3) Massonneau, Christopher M61 4) Maholchic, Adrian M42
27.49 59.05 (31.56) 1:33.65 (34.60) 2:01.10 (27.45)
Event 13 Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:00.00 1:55.15 12
1) Golden, Scott M56 2) Sandi, Gustavo M47 3) Wunderlich, Karl M54 4) Higgins, Anthony M50
30.70 59.59 (28.89) 1:28.49 (28.90) 1:55.15 (26.66)

Event 14 Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 2:18.18 2:11.54 12
1) Wetzel, Denise W54 2) Baldwin, Craig M45 3) Bass, Amy W49 4) Chavez, Joshua M22
38.14 1:11.85 (33.71) 1:45.41 (33.56) 2:11.54 (26.13)
2 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:29.27 8
1) Matthews, Chad M42 2) Schneider, Johanna W46 3) Paushter, Matthew M40 4) Huang, Ivy W39
40.81 1:23.92 (43.11) 1:54.46 (30.54) 2:29.27 (34.81)
Event 14 Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 4:00.00 2:49.45 12
1) Blitz, Daniel M52 2) Spear, Elizabeth W54 3) Bancroft, Caren W49 4) Katz, Harold M51
38.17 1:26.01 (47.84) 2:09.33 (43.32) 2:49.45 (40.12)
2 Merritt Marlins-9 A NT 3:05.00 8
1) Fink, Joan W49 2) Karp, Julie W57 3) Joubert, Kevin M47 4) Aboubakr, Ashraf A M57
2:30.71 ( ) 3:05.00 (34.29)
Event 14 Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 4:00.00 3:35.75 12
1) Andrews, Lynne W72 2) Boyle, Michael M68 3) Walters, Mark M67 4) Carter, Linda W77
53.72 3:35.75 (2:42.03)

Event 15 Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:30.88 12
1) Hassett, Dorota W42 2) Postma, Terri W50 3) Chin, Lisa W38 4) Dombay, Denise W53
37.61 1:21.21 (43.60) 1:56.73 (35.52) 2:30.88 (34.15)
Event 15 Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Club Tribe-12 A 2:13.00 2:09.11N 12
1) Willeboordse, Fall W53 2) Harris, Kristen W43 3) Williams, Susan O W53 4) Restrepo, Marie W57
33.25 1:08.80 (35.55) 1:38.94 (30.14) 2:09.11 (30.17)
2 Montgomery Ancient Mariners-10 A 5:00.00 3:32.12 8
1) Foley, Linda W64 2) Yochelson, Deborah W65 3) Johnson, Bonnie W W49 4) Bargeski, Juie W56
53.81 1:54.14 (1:00.33) 3:06.77 (1:12.63) 3:32.12 (25.35)

Event 16 Men 100-119 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:30.00 2:10.73 12
1) Westbrooks, Francis M19 2) George, Jason M32 3) Rivera, Bryan M35 4) Clark, Kempsey M29
34.34 1:13.04 (38.70) 1:41.17 (28.13) 2:10.73 (29.56)
Event 16 Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 2:02.52 2:06.16 12
1) Higgins, Anthony M50 2) Sandi, Gustavo M47 3) Golden, Scott M56 4) Wunderlich, Karl M54
31.17 1:05.04 (33.87) 1:37.20 (32.16) 2:06.16 (28.96)
Event 16 Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 4:00.00 2:48.08 12
1) Thomas, Dan M62 2) Greger, Ronald M75 3) Main, Bryan M46 4) Robinson, David M76
43.47 1:32.69 (49.22) 2:08.72 (36.03) 2:48.08 (39.36)

Event 17 Mixed 200-239 500 SC Meter Freestyle Crescendo Relay
1 Montgomery Ancient Mariners-10 A 7:30.00 6:21.02
1) Roddin, Julie W43 2) Moses, Todd M45 3) Johnson, Peter M58 4) Johnson, Bonnie W W49
34.26 1:10.81 (36.55) 1:48.34 (37.53) 3:09.11 (1:20.77)
4:01.44 (52.33) 4:55.09 (53.65) 5:35.05 (39.96) 6:21.02 (45.97)

Event 18 Women 25-29 200 SC Meter IM
1 Romero, Sharon 25 Reston Masters Swim Team-10 3:17.09 3:22.61 6
44.39 3:22.61 (2:38.22)
Event 18 Women 40-44 200 SC Meter IM
1 Shapiro, Margaret 43 Reston Masters Swim Team-10 2:48.64 2:51.01 6
37.77 1:22.57 (44.80) 2:11.48 (48.91) 2:51.01 (39.53)
Event 18 Women 50-54 200 SC Meter IM
1 Gainor, Cathy 52 Montgomery Ancient Mariners-10 3:10.00 3:12.39 6
42.59 1:35.20 (52.61) 2:29.93 (54.73) 3:12.39 (42.46)
Event 18 Men 35-39 200 SC Meter IM
1 Hanford, Jeremy 37 Reston Masters Swim Team-10 2:55.00 2:53.16 6
36.08 2:10.53 (1:34.45) 2:53.16 (42.63)
Event 18 Men 40-44 200 SC Meter IM
1 Dowell, Noah 41 Terrapin Masters-10 2:51.68 2:49.79 6
34.76 1:21.65 (46.89) 2:09.28 (47.63) 2:49.79 (40.51)
Event 18 Men 45-49 200 SC Meter IM
1 Baldwin, Craig 45 Reston Masters Swim Team-10 2:36.32 2:30.64 6
31.48 1:10.55 (39.07) 1:55.23 (44.68) 2:30.64 (35.41)
2 Jackson, Scott 45 Germantown Maryland Masters-10 2:50.00 2:56.54 4
37.66 1:21.07 (43.41) 2:13.19 (52.12) 2:56.54 (43.35)
3 Main, Bryan 46 Germantown Maryland Masters-10 2:55.00 2:57.60 3
37.87 1:25.62 (47.75) 2:18.42 (52.80) 2:57.60 (39.18)
Event 18 Men 50-54 200 SC Meter IM
1 Frentsos, Jerome 54 District Of Columbia Aquatics-10 2:20.00 2:20.26 6
29.99 1:05.82 (35.83) 1:46.67 (40.85) 2:20.26 (33.59)
Event 18 Men 55-59 200 SC Meter IM
1 Harris, Gregory 56 Virginia Masters Swim Team-12 2:27.97 2:30.23 6
30.72 1:10.45 (39.73) 1:55.15 (44.70) 2:30.23 (35.08)
2 Aboubakr, Ashraf A 57 Merritt Marlins-9 3:30.00 3:21.09 4
46.31 1:37.78 (51.47) 2:40.46 (1:02.68) 3:21.09 (40.63)

Event 19 Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
1 Kisker, Olivia 23 District Of Columbia Aquatics-10 35.00 37.85 6
Event 19 Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Waldman, Alanna 28 Swim Fort Lauderdale-50 32.19 31.54 6
2 Crnogorcevic, Milena 25 Terrapin Masters-10 35.39 35.85 4
Event 19 Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
1 Rose, Laura 33 Terrapin Masters-10 30.34 31.87 6
Event 19 Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Stakem, Meredith 38 District Of Columbia Aquatics-10 28.41 28.68 6
2 Geskos, Evangeline 36 Patriot Masters Swim Team-10 29.43 29.84 4
3 Bozeman, Lesley 37 Lane 4 Swimming-10 39.00 37.77 3
Event 19 Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Hassett, Dorota 42 Germantown Maryland Masters-10 30.50 30.20 6
2 van Iersel, Miranda 44 Terrapin Masters-10 43.27 43.17 4
Event 19 Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Bass, Amy 49 Reston Masters Swim Team-10 32.00 30.32 6
2 Bancroft, Caren 49 Germantown Maryland Masters-10 33.47 34.05 4
3 Koscielny, Nugent 46 E Team-12 41.87 43.33 3
Event 19 Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Willeboordse, Fall 53 Club Tribe-12 28.00 28.51 6
2 Williams, Susan O 53 Club Tribe-12 29.50 29.08 4
3 Mallon, Barbara 52 Germantown Maryland Masters-10 42.00 40.14 3
4 Schwab, Amy 51 SwimRVA Hammerheads-12 58.00 51.63 2
5 Lynch, Susan C 53 Germantown Maryland Masters-10 54.00 52.36 1
Event 19 Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Restrepo, Marie 57 Club Tribe-12 31.95 30.35 6
2 Karp, Julie 57 Merritt Marlins-9 56.00 51.49 4
3 Sugg, Stephanie A 56 Montgomery Ancient Mariners-10 1:14.16 1:07.86 3
Event 19 Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Chandler, Patricia 62 Merritt Marlins-9 40.00 41.66 6
2 Noonan Sturm, Chris 60 Germantown Maryland Masters-10 45.67 50.29 4
Event 19 Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
1 Merena, Elizabeth 67 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 38.00 38.63 6
2 Yochelson, Deborah 65 Montgomery Ancient Mariners-10 49.23 48.02 4
Event 19 Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
1 Manheim, Lucy 77 Reston Masters Swim Team-10 51.24 53.61 6
2 Carter, Linda 77 Germantown Maryland Masters-10 1:05.00 1:01.59 4
Event 19 Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
1 Westbrooks, Francis 19 Germantown Maryland Masters-10 30.00 28.56 6
Event 19 Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
1 Clark, Kempsey 29 Germantown Maryland Masters-10 30.10 30.61 6
Event 19 Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
1 Strahota, Jeffrey R 39 Terrapin Masters-10 27.72 28.71 6
2 Shaw, Chris 37 Club Tribe-12 30.00 33.83 4
Event 19 Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
1 Maholchic, Adrian 42 Club Tribe-12 26.81 27.13 6
2 Gwilliam, Glenn 41 Reston Masters Swim Team-10 29.89 30.43 4
3 Evangelista, Carlo Alberto 44 Fina 33.30 32.35 3
Event 19 Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
1 Doane, Michael 49 Terrapin Masters-10 25.99 25.98 6
2 Joubert, Kevin 47 Merritt Marlins-9 30.01 30.09 4
3 DeVight, John 46 Riptide Masters-10 33.00 33.44 3
4 Jones, Freddie R 45 Texas Ford Aquatics Masters-26 51.02 44.78 2
Event 19 Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
1 Tingstrom, Michael 52 Club Tribe-12 27.02 28.02 6
2 Wunderlich, Karl 54 Germantown Maryland Masters-10 28.48 28.98 4
3 Toy, Raymond 52 Central Maryland YMCA Masters-9 32.32 32.49 3
Event 19 Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
1 Golden, Scott 56 Germantown Maryland Masters-10 30.50 30.52 6
2 Aboubakr, Ashraf A 57 Merritt Marlins-9 33.00 33.59 4
Event 19 Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
1 Denes, Thomas 62 Montgomery Ancient Mariners-10 31.00 30.91 6
2 Massonneau, Christopher 61 Club Tribe-12 33.51 36.43 4
3 Luo, Gang 60 Uc10-10 38.50 39.44 3
Event 19 Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
1 Harmon, David 70 Montgomery Ancient Mariners-10 33.12 34.16 6
2 Berliner, Mitchell P 71 DC Masters-10 36.63 40.14 4
3 Burke, Anthony 71 Uc12-12 42.00 42.94 3
Event 19 Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
1 Greger, Ronald 75 Germantown Maryland Masters-10 44.00 43.42 6
2 Shay, Barry 79 DC Masters-10 44.80 48.20 4

Event 20 Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
1 Lobur, Janel 42 Uc09-9 2:41.00 2:32.60 6
36.44 1:14.33 (37.89) 1:53.21 (38.88) 2:32.60 (39.39)
2 Roddin, Julie 43 Montgomery Ancient Mariners-10 2:37.33 2:40.11 4
37.95 1:17.55 (39.60) 1:58.81 (41.26) 2:40.11 (41.30)
Event 20 Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
1 Haerian, Kathy A 51 Meadowbrook Swim Club Masters-9 2:55.00 2:59.36 6
44.03 1:28.99 (44.96) 2:14.45 (45.46) 2:59.36 (44.91)
2 Wetzel, Denise 54 Reston Masters Swim Team-10 3:03.00 3:03.29 4
42.63 1:30.70 (48.07) 2:18.22 (47.52) 3:03.29 (45.07)
Event 20 Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
1 Foley, Linda 64 Montgomery Ancient Mariners-10 3:50.84 4:00.21 6
54.48 1:55.35 (1:00.87) 2:57.83 (1:02.48) 4:00.21 (1:02.38)
Event 20 Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
1 Manheim, Lucy 77 Reston Masters Swim Team-10 4:51.50 5:04.33 6
1:13.77 2:32.78 (1:19.01) 3:50.40 (1:17.62) 5:04.33 (1:13.93)
Event 20 Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
1 Ahlgren, Kyle 44 Club Tribe-12 2:55.84 2:48.03 6
41.09 1:23.15 (42.06) 2:05.66 (42.51) 2:48.03 (42.37)
Event 20 Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
1 Higgins, Anthony 50 Germantown Maryland Masters-10 2:22.30 2:22.20 6
34.00 1:09.94 (35.94) 1:46.46 (36.52) 2:22.20 (35.74)
2 Blitz, Daniel 52 Germantown Maryland Masters-10 2:55.00 3:03.47 4
41.66 1:27.44 (45.78) 2:15.85 (48.41) 3:03.47 (47.62)
Event 20 Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
1 McGough, Tim 62 Merritt Marlins-9 2:50.00 2:49.77 6
40.56 1:22.89 (42.33) 2:06.39 (43.50) 2:49.77 (43.38)
Event 20 Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
1 Boyle, Michael 68 Germantown Maryland Masters-10 4:32.08 4:55.45 6
1:12.81 2:30.24 (1:17.43) 3:45.47 (1:15.23) 4:55.45 (1:09.98)

Event 21 Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
1 Waldman, Alanna 28 Swim Fort Lauderdale-50 NT 1:18.37 6
36.02 1:18.37 (42.35)
Event 21 Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
1 Stakem, Meredith 38 District Of Columbia Aquatics-10 1:15.67 1:15.54 6
35.71 1:15.54 (39.83)
2 Goldberg, Marci 35 Lane 4 Swimming-10 1:45.00 1:46.03 4
51.26 1:46.03 (54.77)
Event 21 Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
1 Chavez, Joshua 22 Reston Masters Swim Team-10 1:05.00 1:05.17 6
30.26 1:05.17 (34.91)
Event 21 Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
1 Laplante, Brett 31 Terrapin Masters-10 1:03.01 1:10.31 6
32.34 1:10.31 (37.97)
Event 21 Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
1 Landreth, John T 49 Kenyon Masters-17 1:01.98 1:00.83 6
28.88 1:00.83 (31.95)
Event 21 Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
1 Mandour, Saleh 65 Merritt Marlins-9 1:28.26 1:24.60 6
40.66 1:24.60 (43.94)

Event 22 Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
1 DiBartolomeo, Renae 29 District Of Columbia Aquatics-10 3:30.50 3:11.43 6
43.11 1:31.44 (48.33) 2:21.35 (49.91) 3:11.43 (50.08)
Event 22 Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
1 Geskos, Evangeline 36 Patriot Masters Swim Team-10 3:05.00 3:01.16 6
40.11 1:25.70 (45.59) 2:13.35 (47.65) 3:01.16 (47.81)
2 Henochowicz, Anne 35 Germantown Maryland Masters-10 3:56.58 4:13.45 4
57.40 2:02.84 (1:05.44) 3:08.38 (1:05.54) 4:13.45 (1:05.07)
Event 22 Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
1 Schneider, Johanna 46 Germantown Maryland Masters-10 3:16.04 3:22.22 6
46.41 1:38.71 (52.30) 2:31.63 (52.92) 3:22.22 (50.59)
Event 22 Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
1 Haerian, Kathy A 51 Meadowbrook Swim Club Masters-9 3:20.00 3:36.00 6
51.10 1:46.48 (55.38) 2:41.70 (55.22) 3:36.00 (54.30)
Event 22 Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
1 Weigand, Elizabeth 57 Reston Masters Swim Team-10 6:00.00 4:18.78 6
55.18 2:01.59 (1:06.41) 3:10.66 (1:09.07) 4:18.78 (1:08.12)
Event 22 Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
1 Loftus-Charley, Shirley A 68 Virginia Masters Swim Team-12 3:40.00 3:35.87 6
49.46 1:44.46 (55.00) 2:41.24 (56.78) 3:35.87 (54.63)
2 Merena, Elizabeth 67 Chelsea Piers Fitness Ny/Bk-6 4:08.50 4:00.78 4
57.33 2:00.11 (1:02.78) 3:02.95 (1:02.84) 4:00.78 (57.83)
Event 22 Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
1 George, Jason 32 Germantown Maryland Masters-10 2:57.49 2:58.71 6
40.40 1:25.65 (45.25) 2:12.12 (46.47) 2:58.71 (46.59)
Event 22 Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
1 Hanford, Jeremy 37 Reston Masters Swim Team-10 2:56.51 2:55.17 6
38.90 1:22.81 (43.91) 2:09.20 (46.39) 2:55.17 (45.97)
Event 22 Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
1 Baldwin, Craig 45 Reston Masters Swim Team-10 2:47.01 2:44.75 6
37.34 1:18.83 (41.49) 2:01.44 (42.61) 2:44.75 (43.31)
Event 22 Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
1 Harris, Gregory 56 Virginia Masters Swim Team-12 2:41.92 2:49.07 6
37.65 1:20.54 (42.89) 2:05.69 (45.15) 2:49.07 (43.38)
Event 22 Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
1 Luo, Gang 60 Uc10-10 3:33.25 3:35.51 6
51.61 1:46.56 (54.95) 2:42.00 (55.44) 3:35.51 (53.51)
Event 22 Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
1 Cole, Henry 75 Maryland Masters-9 3:47.00 3:41.80 6
50.25 1:46.39 (56.14) 2:44.36 (57.97) 3:41.80 (57.44)
2 Greger, Ronald 75 Germantown Maryland Masters-10 3:47.63 4:11.29 4
58.14 2:01.68 (1:03.54) 3:07.45 (1:05.77) 4:11.29 (1:03.84)
3 Robinson, David 76 Germantown Maryland Masters-10 4:45.00 4:26.43 3
58.46 2:07.54 (1:09.08) 3:19.00 (1:11.46) 4:26.43 (1:07.43)

Event 23 Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Reston Masters Swim Team-10 A 9:25.25 9:53.38 12
1) Baldwin, Craig M45 2) Shapiro, Margaret W43 3) Bass, Amy W49 4) Chavez, Joshua M22
32.12 1:08.35 (1:08.35) 1:45.96 (1:45.96) 2:23.55 (2:23.55)
2:59.44 (35.89) 4:54.81 (2:31.26)
5:29.48 (34.67) 6:09.38 (1:14.57) 6:52.36 (1:57.55) 7:34.76 (2:39.95)
8:05.42 (30.66) 8:40.41 (1:05.65) 9:17.03 (1:42.27) 9:53.38 (2:18.62)
2 Reston Masters Swim Team-10 B NT 11:37.79 8
1) Hanford, Jeremy M37 2) Romero, Sharon W25 3) Wetzel, Denise W54 4) Gwilliam, Glenn M41
36.09 1:18.82 (1:18.82) 2:04.27 (2:04.27) 2:48.99 (2:48.99)
3:30.35 (41.36) 4:17.60 (1:28.61) 5:07.13 (2:18.14) 5:50.63 (3:01.64)
6:29.03 (38.40) 7:12.81 (1:22.18) 7:59.54 (2:08.91) 8:47.33 (2:56.70)
9:22.84 (35.51) 10:08.56 (1:21.23) 10:54.25 (2:06.92) 11:37.79 (2:50.46)
Event 23 Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 11:00.00 11:16.74 12
1) Bancroft, Caren W49 2) Schneider, Johanna W46 3) Blitz, Daniel M52 4) Wunderlich, Karl M54
36.76 1:19.97 (1:19.97) 2:08.25 (2:08.25) 2:58.03 (2:58.03)
3:38.49 (40.46) 4:23.96 (1:25.93) 5:11.26 (2:13.23) 5:56.94 (2:58.91)
6:33.60 (36.66) 7:13.75 (1:16.81) 7:56.20 (1:59.26) 8:38.42 (2:41.48)
9:14.19 (35.77) 9:55.55 (1:17.13) 10:36.95 (1:58.53) 11:16.74 (2:38.32)
Event 24 Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
1 Germantown Maryland Masters-10 A 10:46.61 10:51.90 12
1) Hassett, Dorota W42 2) Dombay, Denise W53 3) Postma, Terri W50 4) Chin, Lisa W38
33.48 1:11.54 (1:11.54) 1:52.24 (1:52.24) 2:33.36 (2:33.36)
3:09.80 (36.44) 3:50.50 (1:17.14) 4:33.90 (2:00.54)
5:56.36 ( ) 6:42.50 ( ) 7:31.27 ( ) 8:20.41 ( )
8:55.46 (35.05) 9:34.20 (1:13.79) 10:14.39 (1:53.98) 10:51.90 (2:31.49)