Solstice Meet Records Through 2019

 

50m Freestyle

W18-24           Jarumi Katsuyama                              L4S                 2014      26.44

W25-29           Ashley Sippel                                      GERM             2015      28.37

W30-34           Mollie Grover                                      UMAC              2015      29.01

W35-39           Meredith Stakem                                DCAC              2019      28.68

W40-44           Dorota Hassett                                   GERM              2017      29.87

W45-49           Lisa Rapuano                                      EST                 2015      29.29

W50-54           Fall Willeboordse                                1693                2019      28.51

W55-59           Marie Restrepo                                   1693                2019      30.35

W60-64           Amy Cooley                                        GERM             2016      33.82

W65-69           Shirley Loftus-Charley                        VMST              2016      34.39

W70-74           Lucy Manheim                                    RMST              2016      51.24

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST              2017      52.97

M18-24           Kevin Mastracci                                  UNAT–VA        2017      23.45

M25-29           Scott McHenry                                    ALEX               2017      24.27

M30-34           Jonathan OLoughlan                           UMAC            2016      28.02

M35-39           Andrew Barnes                                   GERM             2013      27.24

M40-44           Michael Doane                                   TERR              2013      25.11

M45-49           Michael Lee                                        MARY             2013      24.89

M50-54           Kirk Clear                                           VMST              2017      28.00

M55-59           Chris Laiti                                           LMAC              2015      28.61

M60-64           Paul Trevisan                                      1776               2013     26.15

M65-69           Charles Wight                                     ANCM             2018      30.14

M70-74           David Harmon                                     ANCM             2019      34.16

M75-79           David Robinson                                  GERM             2018      38.09

M80-84           Lawrence Cohen                                 DCM               2015      40.84

M85-89           Frank Manheim                                   RMST             2016      42.37

100m Freestyle

W18-24           Harumi Katsuyama                             L4S                 2014       58.36

W25-29           Erica Kao                                            ANCM             2015    1:00.43

W30-34           Anne Greenwalt                                  DFSH              2017    1:03.99

W35-39           Katie Greer                                         1693                2017    1:01.22

W40-44           Margaret Shapiro                                RMST            2019     1:08.87

W45-49           Rosie Sheppard                                  UNAT-MD      2017    1:03.68

W50-54           Fall Willeboordse                                1693               2019    1:03.47

W55-59           Fay Lachney                                       ALEX              2019    1:13.66

W60-64           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2014    1:13.81

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2019    1:14.53

W70-74           Marcia Barry                                       VMST             2018    1:25.77

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2018    1:56.10

M18-24           Kevin Mastracci                                  UNAT-VA        2017       51.47

M25-29           Scott McHenry                                    ALEX               2017       54.32

M30-34           Bryan Rivera                                       UNAT-MD       2016       54.27

M35-39           Dominik Van Der Veen                      GERM              2014       57.96

M40-44           Craig Baldwin                                     RMST              2018       59.23

M45-49           Michael Lee                                        MARY             2013       55.90

M50-54           Anthony Higgins                                 GERM             2019       58.79

M55-59           Keith Wilson                                       ANCM              2013    1:06.11

M60-64           Paul Trevisan                                      1776               2013       59.17

M65-69           Charles Wight                                     ANCM             2018    1:08.15

M70-74           David Harmon                                     ANCM             2019    1:14.77

M75-79           Christopher Frogley                            VMST              2019    1:37.29

M80-84           Lawrence Cohen                                 DCM               2015    1:35.15

200m Freestyle

W18-24           Isabelle Pardew                                  MERR            2018    2:23.33

W25-29           Courtney Randolph                            TERR             2019    2:12.57

W30-34           Anne Greenwalt                                  DFSH             2017    2:20.67

W35-39           Mollie Grover                                      TERR             2019    2:22.15

W40-44           Janel Lobur                                         UNAT-MD      2017    2:14.99

W45-49           Margaret Conze                                  L4S                2016    2:16.56

W50-54           Kim Dustin                                         DCRP              2018    2:36.57

W55-59           Fay Lachney                                       ALEX              2019    2:38.52

W60-64           Joan Pfinsgraff                                    MARY            2018    2:34.80

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2017    2:38.62

W70-74           Marcia Barry                                       VMST             2019    3:00.70

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2017    4:12.41

M18-24           Scott McHenry                                    ALEX              2016    1:58.10

M25-29           Peter Galan                                         TERR             2014    2:03.52

M30-34           Bryan Rivera                                       UNAT-MD      2016    1:57.93

M35-39           Bryan Rivera                                      GERM             2019    1:58.68

M40-44           Fred Hviid                                           MACM            2016    2:00.94

M45-49           Michael Lee                                        MARY             2013    2:05.80

M50-54           Jerome Frentsos                                 DCAC             2019   2:06.91

M55-59           Gregory Harris                                    VMST             2018    2:10.05

M60-64           Tim McGough                                    MERR             2017    2:26.18

M65-69           David Harmon                                    ANCM             2017    2:42.49

M70-74           David Harmon                                    ANCM             2019    2:46.80

M75-79           Barry Shay                                          DCM              2015    3:38.29

M80-84           Lawrence Cohen                                 DCM              2015    3:44.29

400m Freestyle

W18-24           Alice Ricci                                          MARY              2019    5:38.25

W25-29           Courtney Randolph                            UMAC             2017    4:40.31

W30-34           Victoria Anderson                               DCRP              2013    5:38.83

W35-39           Lisa Chin                                            GERM             2019    5:13.08

W40-44           Julie Roddin                                       ANCM              2019    4:56.57

W45-49           Deborah Dawson                                EST                 2015    5:04.84

W50-54           Cynthia Hajost                                    RMST              2013    5:31.37

W55-59           Jeanne Lappin                                    GERM             2013    5:27.72

W60-64           Jeanne Lappin                                    GERM             2015    5:28.50

W65-69           Shirley Loftus-Charley                        VMST              2019    5:33.65

W70-74           Marcia Barry                                       VMST              2019    6:15.36

M18-24           Carter Head                                        1693                2017    4:28.63

M25-29           Keegan Hoey                                      ANCM             2013    4:57.30

M30-34           Bryan Rivera                                       UNAT-MD       2017    4:13.93

M35-39           Fred Hviid                                           GERM             2013    4:16.90

M40-44           Matthew Paushter                              GERM              2019    4:43.73

M45-49           Michael Lee                                        MARY              2013    4:44.34

M50-54           Scott Yeomans                                    GSM               2015    4:35.91

M55-59           Bill Shipp                                            UMAC              2015    5:03.08

M60-64           Thomas Denes                                    ANCM             2017    5:41.64

M65-69           David Harmon                                    ANCM              2015    5:51.88

M70-74           Howard Rolston                                  GOLD             2013    5:58.82

M75-79           Barry Shay                                          DCM               2015    7:54.80

50m Backstroke

W18-24           Isabelle Pardew                                  MERR             2018       34.07

W25-29           Courtney Randolph                            UMAC             2018       32.95

W30-34           Mollie Grover                                     UMAC              2013       32.64

W35-39           Mollie Grover                                     UMAC              2017       33.58

W40-44           Katie Grier                                          1693                2018       32.55

W45-49           Susan Williams                                   ANCM             2013       30.70

W50-54           Fall Willeboordse                                1693                2019      33.62

W55-59           Kim Brightwell                                     RMST             2018       35.64

W60-64           Joan Pfinsgraff                                    MARY             2017       36.31

W65-69           Shirley Loftus-Charley                         VMST             2016       42.47

W70-74           Marcia Barry                                       VMST              2019       44.84

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2018    1:01.64

W80-84           Nancy Brown                                      MARY             2016       53.47

M18-24           George Martinez                                 UNAT-MET     2017       30.80

M25-29           Brett Laplante                                     UMAC              2017       31.68

M30-34           Adam Orton                                        RMST             2013       29.03

M35-39           Sidney Nakahodo                               NCYM             2013       29.94

M40-44           James Zenyuh                                     RIPM              2018       26.62

M45-49           Anthony Higgins                                 GERM            2015       30.20

M50-54           Clay Britt                                            ANCM             2014       28.84

M55-59           Clay Britt                                            ANCM             2016       30.27

M60-64           Jeffrey Bryan                                      ANCM            2013       34.64

M65-69           Buster Yonych                                    UNAT-DV      2017       35.64

M70-74           Kevin Culhane                                    ALEX             2018       40.95

M75-79           Howard Rolston                                  GOLD             2015       39.25

M80-84           Marshall Greer                                    ANCM            2017       48.50

M85-89           Frank Manheim                                   RMST             2016       49.30

100m Backstroke

W18-24           Samantha Greenwald                         GERM           2017     1:18.43

W25-29           Courtney Randolph                             TERR            2019     1:09.00

W30-34           Mollie Grover                                      TERR             2013    1:08.73

W35-39           Katie Grier                                          1693               2017    1:14.65

W40-44           Janel Lobur                                        UNAT-MD       2019    1:11.61

W45-49           Susan Williams                                    L4S               2015    1:11.38

W50-54           Kim Brightwell                                   RMST              2014    1:19.27

W55-59           Kim Brightwell                                   RMST              2015    1:25.32

W60-64           Joan Pfinsgraff                                    MARY            2018    1:16.91

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2016    1:28.20

W70-74           Marcia Barry                                      VMST              2019    1:38.44

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2017    2:13.91

M18-24           Jacky Lau                                            UNAT-MET     2017    1:01.08

M25-29           Peter Galan                                         SWSP            2015    1:04.44

M30-34           Scott Hensley                                      1693               2016    1:01.39

M35-39           Adam Barley                                       VMST             2016    1:03.98

M40-44           Anthony Higgins                                 GERM            2013    1:03.57

M45-49           Anthony Higgins                                 GERM            2015    1:04.95

M50-54           Clay Britt                                            ANCM             2014    1:02.64

M55-59           Gregory Harris                                    VMST             2019    1:08.87

M60-64           Tim McGough                                    MERR              2017    1:13.68

M65-69           Buster Yonych                                    UNAT-DV        2017    1:18.50

M70-74           David Robinson                                  GERM             2013    1:48.28

M75-79           Keith Harries                                       MARY             2013    1:35.15

M80-84           David Gladfelter                                 1776                2016    2:13.48

M85-89           Frank Manheim                                   RMST             2018    2:08.15

200m Backstroke

W18-24           Gail Adams                                         VMST             2016    2:45.74

W25-29           Anne Osborne                                     1ST                2014    3:04.43

W30-34           Mollie Grover                                     TERR              2013    2:28.05

W35-39           Shannon Sullivan                                NCYM            2013    2:52.22

W40-44           Janel Lobur                                         UNAT-MD       2019    2:32.60

W45-49           Michelle Davidson                              GSM                2016    2:39.80

W50-55           Kathy Haerian                                     MBKM             2019   2:59.36

W55-59           Joan Colvin                                         MERR             2018   3:29.37

W60-64           Joan Craffey                                       BCTM             2017    3:02.00

W65-69           Margot Pettijohn                                 ANCM             2015    3:35.03

W70-74           Margot Pettijohn                                 ANCM             2017    3:35.40

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2019    5:04.33

M18-24           Andrew Koons                                    L4S                 2016    2:35.99

M25-29           Sean Murray                                        ANCM            2014    2:23.22

M30-34           Adam Orton                                        RMST             2013    2:25.98

M35-39           Fred Hviid                                           GERM            2013    2:09.62

M40-44           Fred Hviid                                           MACM            2016     2:09.81

M45-49           Anthony Higgins                                 GERM            2015    2:24.37

M50-54           Anthony Higgins                                 GERM            2019    2.22.20

M55-59           William Bender                                  1693                2018    2:55.76

M60-64           Tim McGough                                    MERR             2018    2:43.57

M65-69           Stephen Wright                                   GERM            2014    3:12.60

M70-74           Stan Hansen                                        TNYA             2017    3:58.19

M75-79           Howard Rolston                                  GOLD             2015    3:12.11

M80-84           David Gladfelter                                 1776                2016    4:45.71

50m Breaststroke

W18-24           Danielle Schuller                                 GERM            2015       38.18

W25-29           Courtney Randolph                             UMAC            2016       37.69

W30-34           Ellen Minzenmayer                             1693               2018       37.32

W35-39           Kristen Harris                                      1693               2015       36.12

W40-44           Kristen Harris                                      1693               2019       35.46

W45-49           Rosie Sheppard                                  UNAT-MD       2017       38.42

W50-54           Lisa Groves                                         RMST             2015       38.95

W55-59           Amy Cooley                                        GERM             2015       43.35

W60-64           Amy Cooley                                        GERM             2016       42.75

W65-69           Kathleen Lewis                                   TPIT                2017       42.38

W70-74           Lynne Andrews                                  GERM              2019    1:00.01

M18-24           Scott McHenry                                    ALEX               2016       30.55

M25-29           Scott McHenry                                    ALEX               2017       30.04

M30-34           David Montgomery                             UNAT-DV         2013       29.43

M35-39           Blake Holden                                      TERR               2013       29.96

M40-44           Rich Williams                                      1693                2018       32.45

M45-49           Michael Doane                                   UMAC              2015       31.84

M50-54           Gregory Harris                                    VMST              2015       32.48

M55-59           Ying WuShanley                                 UNAT-DV         2016       35.04

M60-64           David Cheney                                     ANCM              2018       38.63

M65-69           Charles Wight                                     ANCM              2018       40.41

M70-74           Henry Cole                                          MARY              2014       41.70

M75-79           Henry Cole                                          MARY              2019       44.97

M80-84           Lawrence Cohen                                 DCM                2015       54.47

100m Breaststroke

W18-24           Erin Yang                                           UNAT-PV         2017    1:23.62

W25-29           Megen Donovan                                 MERR             2015    1:24.13

W30-34           Ellen Minzenmayer                             1693                2018    1:20.61

W35-39           Kristen Harris                                      1693                2015    1:19.92

W40-44           Kristen Harris                                      1693                2019    1:18.07

W45-49           Lisa Groves                                         RMST             2014    1:24.34

W50-54           Lisa Groves                                         RMST             2015    1:25.94

W55-59           Kim Brightwell                                   RMST               2017    1:35.10

W60-64           Jean Rowan                                        TPIT               2017    1:38.36

W65-69           Kathleen Lewis                                   TPIT                2017    1:34.42

W70-74           Margot Pettijohn                                 ANCM             2016    1:36.93

M18-24           Jacky Lau                                            UNAT-MET     2017    1:07.10

M25-29           David Montgomery                             UNAT-DV         2013    1:05.41

M30-34           Warren Cieslak                                   UNAT-VA         2017    1:09.42

M35-39           Blake Holden                                      TERR              2013    1:04.70

M40-44           Michael Goodison                              UMAC              2016    1:12.65           

M45-49           John Landreth                                    KENM              2019    1:09.34

M50-54           Jay Kress                                             L4S                2014    1:21.94

M55-59           Gregory Harris                                   VMST              2019     1:09.87

M60-64           Don Morrow                                       ANCM              2013    1:27.70

M65-69           Dan Morrow                                       ANCM              2014    1:27.29           

M70-74           Henry Cole                                          MARY             2016    1:34.40

M75-79           Henry Cole                                          MARY             2019    1:39.56

M80-84           Lawrence Cohen                                 UNAT-PV        2018    2:10.60

200m Breaststroke

W18-24           Kate Sours                                           L4S                2016    4:10.10

W25-29           Amanda Yeager                                  LMAC             2015    3:01.29

W30-34           Ellen Minzenmayer                             1693               2018    2:56.32           

W35-39           Evangeline Geskos                             GMUP            2019    3:01.16

W40-44           Rebecca Deaton                                  CPYM            2017    3:11.88

W45-49           Sheila Walsh                                       DCAC             2015    3:15.41

W50-54           Kathy Haerian                                     MBKM            2019    3:36.00

W55-59           Karen Cosgrove                                  GERM            2013    3:35.69

W60-64           Deborah Yochelson                            ANCM             2017    4:41.44

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2019    3:35.87

M25-29           Charles McCarren                               NCYM            2013    2:40.04

M30-34           Cijeh Yung                                         UMAC              2016    2:33.05

M35-39           Blake Holden                                      TERR              2013    2:26.91

M40-44           Craig Baldwin                                    WN5 (NZL)      2017    2:42.18

M45-49           Michael Goodison                              UMAC             2017    2:41.82

M50-54           Gregory Harris                                    VMST             2015    2:43.20

M55-59           Gregory Harris                                    VMST             2019    2:49.07

M60-64           Dan Morrow                                       ANCM             2013    3:15.04

M65-69           Henry Cole                                          COLU            2013    3:19.80

M70-74           Henry Cole                                          MARY            2016    3:28.27

M75-79           Henry Cole                                          MARY            2019    3:41.80

M80-84           David Gladfelter                                 1776               2018     6:38.90

50m Butterfly

W18-24           Isabelle Pardew                                  MERR             2018       31.80

W25-29           Erica Kao                                            ANCM             2015       30.67

W30-34           Mollie Grover                                     UMAC              2015       31.45

W35-39           Mollie Grover                                     UMAC              2016       31.61           

W40-44           Katie Grier                                          1693                2018       30.61

W45-49           Susan Williams                                    ANCM            2013       30.13

W50-54           Susan Williams                                    1693               2019       30.17

W55-59           Jeanne Lappin                                     GERM            2013       35.21

W60-64           Jeanne Lappin                                     GERM            2015       35.48

W70-74           Margot Pettijohn                                 ANCM             2016       42.01

M18-24           Jonathan Parker                                   NAMI             2016       28.30

M25-29           Josh Klotz                                           DDP                2017       28.12

M30-34           Warren Cieslak                                   UNAT-VA         2017       25.96

M35-39           Michael Lovett                                   1693                 2015       27.19

M40-44           James Zenyuh                                     RIPM              2018       25.62

M45-49           Neill Williams                                     DCAC               2013       26.89

M50-54           Scott Schutzmeister                            L4S                 2014       29.26

M55-59           Gregory Harris                                    VMST              2018       29.06

M60-64           Ed McClesky                                      ANCM              2014       29.95

M65-69           Charles Hoffman                                UMAC              2015       34.43

M70-74           Howard Rolston                                  GOLD             2014       38.45

M75-79           Leonard Deege                                    UNAT-PV       2016    1:06.94

M80-84           Frank Manheim                                   RMST             2016    1:00.59

100m Butterfly

W18-24           Sharon Romero                                   RMST             2017    1:39.69

W25-29           Alanna Waldman                                 SFTL              2019     1:18.37

W30-34           Leah Heil                                             GERM             2015    1:14.85

W35-39           Meredith Stakem                                 DCAC             2019     1:15.54

W40-44           Patricia Cummings                              MERR             2018    1:47.07

W45-49           Rosie Sheppard                                  UNAT-MD       2015    1:14.00

W50-54           Claire de Boer                                     UNAT-DV       2013    1:23.41

W55-59           Jeanne Lappin                                    GERM            2013    1:19.55

W70-74           Lucy Manheim                                    RMST             2015    2:35.20

M18-24           Adam Kalish                                       TMAS              2016       58.71

M25-29           Allan Connell                                      MERR             2018    1:24.63           

M30-34           Warren Cieslak                                   UNAT-VA        2017    1:00.17

M35-39           Kraig Gass                                          1693               2018    1:10.74

M40-44           Michael Doane                                   TERR              2013    1:05.14

M45-49           John Landreth                                     KENM            2019     1:00.83

M50-54           Scott Schutzmeister                            L4S                 2015    1:05.60

M55-59           David Cheney                                     ANCM             2017    1:11.28

M60-64           David Cheney                                     ANCM             2018    1:11.98

M65-69           Saleh Mandour                                   MERR             2019    1:24.60

M70-74           Frederick Zamon                                 GMUP            2016    2:03.26

M75-79           David Gladfelter                                 1776                2015    2:49.19

200m Butterfly

W25-29           Kate Chialastri                                    FINS                2013    2:26.43

W30-34           Shannon Greene                                1693                2016    2:38.71

W35-39           Patricia Cummings                              MERR             2015    3:48.47

W40-44           Jenny Carswell                                    GERM            2017    3:17.29

W45-49           Terri Postma                                       GERM             2017    3:34.68

W50-54           Claire de Boer                                     UNAT-DV       2013    3:07.12

W55-59           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2013    3:08.31

W60-64           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2014    3:12.13

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2019    3:09.71

W70-74           Margot Pettijohn                                 ANCM             2017    3:37.18

M18-24           Josh Turek-Herman                             MACM           2016    2:32.69

M30-34           Matthew Donohue                              MACM            2018    2:24.53

M35-39           Adam Barley                                       VMST             2016    2:11.31

M40-44           Farol Tomson                                      GERM            2013    2:51.45

M45-49           Scott Schutzmeister                            FXCM             2013    2:45.16

M50-54           Scott Schutzmeister                            L4S                 2015    2:35.51

M55-59           David Cheney                                     ANCM             2015    2:47.23

M60-64           David Cheney                                     ANCM             2018    2:54.79

M65-69           Laurence Paulson                                RMST            2018    4:29.11

100m Individual Medley

W18-24           Isabelle Pardew                                  MERR             2018    1:13.92

W25-29           Courtney Randolph                            UMAC             2018    1:10.67

W30-34           Evangeline Gekos                               GMUP            2017    1:15.77

W35-39           Krista Gass                                          1693               2018   1:16.86

W40-44           Janel Lobur                                         UNAT–MD       2018   1:10.85

W45-49           Denise Noznesky                                GERM             2013   1:18.66

W50-54           Susan Williams                                    L4S                 2016   1:11.00

W55-59           Marie Restrepo                                   1693                2017    1:24.82

W60-64           Jeanne Lappin                                     GERM            2015    1:20.45

W65-69           Kathleen Lewis                                   TPIT                2017    1:26.69

W70-74           Lucy Manheim                                    RMST             2016    2:26.89

W75-79           Lucy Manheim                                    RMST             2017    2:34.96

M18-24           Scott McHenry                                    ALEX              2016    1:00.92

M25-29           Christoph Berger                                 1693               2018   1:03.90

M30-34           Troy Sattgast                                      L4S                 2018    1:03.52

M35-39           Blake Holden                                      TERR              2013   1:02.30

M40-44           Matthew Bower                                  L4S                 2017    1:09.37

M45-49           Jeff Roddin                                         ANCM             2018    1:02.43

M50-54           Jerome Frentsos                                DCAC             2019     1:03.33

M55-59           Gregory Harris                                   VMST              2019    1:06.92

M60-64           Ed McClesky                                      ANCM             2014    1:10.54

M65-69           David Harmon                                    ANCM             2017    1:27.33

M70-74           Howard Rolston                                  GOLD             2014    1:25.42

M75-79           Howard Rolston                                  GOLD             2018    1:30.31

200m Individual Medley

W18-24           Sharon Romero                                  RMST             2018    3:17.09

W25-29           Anna Paulsen                                     MACM            2014    3:00.79

W30-34           Haley Wittsack                                  1693                 2018    2:52.30

W35-39           Tobi Limke                                         NBAC              2013     2:33.80

W40-44           Janel Lobur                                        UNAT-MD       2017     2:32.91

W45-49           Denise Noznesky                               GERM            2013     2:53.92

W50-54           Cathy Gainor                                      ANCM            2019     3:12.39

W55-59           Jeanne Lappin                                   GERM            2014     2:59.07

W60-64           Joan Pfinsgraff                                   MARY             2017    2:58.04

W65-69           Shirley Loftus-Charley                       VMST              2018    3:08.70

M18-24           Geo Nikolov                                       GERM             2016     3:05.08

M25-29           Christoph Berger                                1693                2018    2:27.86

M30-34           Bryan Rivera                                       UNAT-MD       2016    2:20.52

M35-39           Carlos Asarta Pedraza                       GERM             2016    2:28.83

M40-44           Michael Goodison                              GERM             2014    2:31.20

M45-49           Michael Lee                                        MARY             2015    2:24.46

M50-54           Jerome Frentsos                                DCAC             2019    2:20.26

M55-59           Gregory Harris                                    VMST             2019    2:30.23

M60-64           David Cheney                                     ANCM            2018    2:49.84

M65-69           David Harmon                                    ANCM             2014    3:12.03

M70-74           David Robinson                                  GERM            2016    3:47.79

M75-79           Howard Ralston                                  GOLD             2017    3:22.98

400m Individual Medley

W18-24           Haley McWilliams                              PALM             2018    5:35.78

W25-29           Courtney Jordan                                 UNAT-MD     2018    7:07.17

W30-34           Leah Heil                                            GERM            2014   5:47.11

W35-39           Shannon Sullivan                                NCYM           2014    6:14.58

W40-44           Margaret Shapiro                                RMST            2018    6:09.05

W45-49           Michelle Davidson                             GSM               2018    6:08.05

W50-54           Cathy Gainor                                       ANCM           2018    6:46.71

W55-59           Jeanne Lappin                                     GERM           2014    6:13.12

W60-64           Shirley Loftus-Charley                       VMST             2014    6:16.99

W65-69           Margot Pettijohn                                 ANCM            2014    7:12.92

W80-84           Nancy Brown                                      MARY            2016  10:12.78

M18-24           Andrew Koons                                    L4S                 2016    5:44.09

M25-29           Peter Galan                                         TERR              2014    5:00.73

M30-34           Cejih Yung                                         UMAC              2016    5:03.55

M35-39           Carlos Asarta Pedraza                        GERM            2016    5:06.18

M40-44           Michael Goodison                              TERR              2014    5:28.70

M45-49           Jeff Roddin                                         ANCM             2018    5:04.42

M50-54           Emad Elshafei                                     UMAC            2018    5:22.94

M55-59           Ralph Swiger                                      VMST             2014    7:50.19

M65-69           David Harmon                                    ANCM             2014    6:46.68

M75-79           David Gladfelter                                 1776                2014  10:29.56

 

200m Freestyle Relay

W120-159       Dombay, Carswell, Greenwald          GERM            2017    2:05.86

                        Hassett

W160-199       Roddin, Gainor, Koehler,                   ANCM            2017    2:17.13

                        Christensen

W200-239       Valis, Cosgrove, Cooley                     GERM            2013    2:15.71

                        Noznesky

W240-279       Johnson, Pettijohn, Rose,                  ANCM            2017    2:58.27

                        Pastel

M72-99           Bogart, Clark, Murdock,                     GERM            2016    1:56.23

                        Nikolov

M100-119        Westbrooks, George, Clark              GERM            2019     1:55.71

                        Rivera                 

M120-159       VanDerVeen, Barnes, Smink             GERM            2013    1:48.63

                        Hviid

M160-199       Doane, Strahota, Goodison               UMAC             2017    1:49.85

                        O’Loughlin

M200-239       Scott Golden, Sandi, Wunderlich      GERM             2019    1:55.15

                       Higgins

M240-279       Abbott, Brockway, Shechtman,         GERM             2016    2:15.60

                        Wright

M280-319       Abbott, Robinson, Hillman                 GERM             2015    2:48.56

                        Durham

X120-159        Grier, Lovett, Hensley,                       1693               2016    1:47.63

                        Shaner

X160-199        Williams, Grier, Kraig Gass,              1693                2018    1:52.51

                        Krista Gass

X200-239        S.Golden, Dombay, Cooley,              GERM            2015    2:05.89

                        Higgins

X240-279        S.Golden, Wright, Bartlett                  GERM            2018    2:24.91

                        Dombay

X280-319        Foley, Pettijohn, Greer                       ANCM            2015    3:01.12

                        Gillen

200m Medley Relay

W100-119       Tibbets, Cocker, Charriere,                GERM            2016    2:46.47

                        Shremshock

W120-159       Hassett, Schneider, Bosco,                GERM            2014    2:31.57

                        Huang

W160-169       Hasset, Postma, Carswell,                 GERM            2016    2:28.29

                        Chin

W200-239       Willeboordse, Harris, Williams           1693              2019     2:09.11

                        Restrepo

W240-279       Foley, Pastel, Pettijohn                      ANCM            2017    3:16.40

                        Yochelson

M72-99           Mercilliot, Bogart, Murdock,               GERM            2016    2:19.68

                        Paruchuru                                                       

M100-119       Westbrooks, George, Rivera             GERM             2019   2:10.73

                       Clark

M120-159       Hviid, Callahan, Turek-Herman,        MACM            2016    2:06.59

                        Merrill

M160-169       Elshfei, Goodison, Doane                 UMAC             2018    1:58.57

                        Oloughlin

M200-239       Higgins, Sandi, S.Golden                  GERM            2018    2:05.55

                        Wunderlich

M240-279       McClesky, Morrow, Oliver                 ANCM             2014    2:25.27

                        Harmon

M280-319       Wright, Greger, Walters                    GERM             2018    2:49.21

                        Robinson

X120-159        Grier, Head, Lovett                           1693                2017    2:03.69

                        Choe

X160-199        Hviid, Van Der Veen                         GERM             2013    2:08.48

                        Lappin, Noznesky

X200-239        Williams, Kress, Conze,                    L4S                 2016    2:10.13

                        Linehan

X280-319        Greer, Hinga, Pettijohn,                    ANCM             2017    3:08.45

                        Pastel

800m Freestyle Relay

W120-159       Long, Meyer, Raley                            MERR             2018  11:26.45

                       Cummings

W160-199       Dombay, Schneider, Hassett              GERM            2018  10:46.61

                        Chin

M72-99           Clark, Baudler, George                       GERM            2013  10:05.26

                        Miller

M100-119       George, Milajevs, Paruchuru              GERM            2018  11:15.57

                        Clark

M120-159       Van Der Veen, Strouse                       GERM            2014    9:40.62

                        Tomson, Clark

M160-199       Main, Lagdon, Higgins                        GERM            2013    9:42.36

                        Hviid

M200-239       Mandour, Dallmer, McGough,            MERR             2018  10:37.06

                        Joubert

M240-279       Robinson, Abbott, Wright,                  GERM            2016  13:00.10

                        Hillman

M280-319       Hillman, T.Miller                                  GERM            2014  13:52.37

                        Wall, Pinchot

X100-119        Chambers, Dallmer, King,                 MERR             2015  10:15.97

                        Donovan

X120-159        Nakahodo, Sullivan                           NCYM             2013  10:24.97

                        Madorno, McCarren

X160-199        Johnson, Hajost, Orton                     RMST             2013    9:52.74

                        Baldwin

X240-279        Harmon, Foley, Pettijohn,                 ANCM             2015  12:17.34

                        Cheney

500m Crescendo Relay All Time Top Ten

1.                  Club Tribe                                           1693                2018    4:47.33

  Camp, Berger, Grier, Krista Gass

2.                  Germantown Immortals                      GERM            2013    4:47.97                         

                    Cooley, Lappin, Noznesky, Hviid       

3.                  UMAC Whippersnappers                   UMAC             2016    5:01.20

4.                  UMAC Terrapins                                UMAC             2017    5:02.26

5.                  Germantown                                      GERM             2018    5:07.81           

6.                  Germantown Diva Dominators          GERM             2015    5:07.88

7.                  Germantown Fast Women                GERM             2014    5:12.00

8.                  Merritt Marlins                                   MERR             2017    5:13.56

9.                  Club Tribe                                          1693               2017    5:14.70

10.             Germantown A                                   GERM            2017    5:14.89