Shawano Meet Recap

Serena Malueg

State Times:

Lexie Lundt - Single Age State Time 50 Back - 35:97
Lexie Lundt - Single Age State Time 50 Free - 31.03
 
New Team Records:
Ashton Ziebell - 50 Back 44.71
Ashton Ziebell - 100 Back 1:34.13
 
New Personal Records:
Jessa Baierl - 50 Fly, 100 Back; John Baierl - 50 Back; Keara Denzin - 100 Back; Khloe Drab - 50 Free; Bennett Heyer - 100 Back; William Heyer - 50 Fly; Tyler Huss - 100 Free, 50 Back; Addy Lundt - 100 Free, 200 Breast, 100 Fly; Lexie Lundt - 50 Back, 50 Free; Ana Rasmussen - 100 Free, 100 Breast, 50 Breast; Henry Reindl - 25 Free, 25 Back; Elle Rose - 50 Back; Ashton Ziebell - 50 Back, 50 Free; Calleigh Zoellick - 200 IM, 100 Back; Parker Zoellick - 100 Free
 
New Times:
John Baeirl - 100 Free; Khloe Drab - 100 Free, 200 Free; Bennett Heyer - 50 Breast; Tyler Huss - 200 Free; Addison Lundt - 1000 Free; Lexie Lundt - 200 Free, 500 Free, 200 Back; John Mork - 100 Free, 50 Fly, and 500 Free; Ana Rasmussen - 200 IM; Ashton Ziebell - 50 Breast, 100 Back; Calleigh Zoellick - 100 Fly; Parker Zoellick - 100 Breast, 50 Fly, 100 Back
 
First Meet:
Ben Froh - 50 Free and 50 Back
Logan Galland - 50 Back
Edison Thunker - 25 Free, 25 Breast, 25 Back
Chance Thunker - 50 Back
Jacob Marquardt - 100 Free, 50 Back, 100 Back, 50 Free
 
Other Highlights:
Able to enter 2 boys 10 and under 200 Fr relays AND 2 open girls 200 Free relays
 
22 CAST Athletes participated
 
Awesome Team Camaraderie!  Everyone cheered on their swimming teammates! 
 
Lots of Heat Winners and Big Time Cuts!
 
Overall CAST finished 4th out of 9 teams.  Boys finished 4th out of 8 teams and Girls finished 5th out of 9.  (Apparently Wittenberg had no boys swimming) Only the bigger teams (GBSC, HSSB, and ASC) accumulated more points than CAST.
 
1st Place finishes: Jessa Baierl - 50 Back; William Heyer - 50 Breast; Addy Lundt - 50 Free; John Mork - 500 Free
 
2nd Place Finishes: Jessa Baierl - 100 Back; Boys 200 Medley Relay(Bennett Heyer, William Heyer, Ashton Ziebell, John Baierl); William Heyer - 100 Breast; Addy Lundt - 200 Breast, 100 Breast; Lexie Lundt - 500 Free; Henry Reindl - 25 Free; Ashton Ziebell - 50 Fly 
 
3rd Place Finishes:Jessa Baierl - 50 Fly; Boys 200 Free Relay (John Baierl, John Mork, Ashton Ziebell, William Heyer); Bennett Heyer - 25 Breast; William Heyer - 50 Fly, 50 Free; Tyler Huss - 200 Free; Addy Lundt - 100 Free, 1000 Free; Lexie Lundt - 50 Breast; Ashton Ziebell - 50 Back, 100 Back