Fall/Winter 2017-2018 Results

Date

Event

Location

Which Groups

Time Standards

Results

8/28

Start of Fall Session

9/28

Virtual Dual Meet

Sun Prairie High School

All Groups

None

By Athlete
By Event

10/7

SPS Fall Invite

Sun Prairie High School

All Groups

None

By Athlete
By Event

10/28-
10/29

Stoughton IMR/IMX Meet

Stoughton High School

All Groups

None

By Athlete
By Event

11/5

WEST State/Non-State

Waukesha South High School

All Groups

None

By Athlete
By Event

11/11-
11/12

End of Fall Session/Start of Winter Session

11/17-
11-19

OSHY Champion Meet

Oshkosh YMCA

All THUN, Some TROP, HURR, TYP

Swimmers without BB or better cuts

By Athlete
By Event

11/18-
11-19

Stateline Prelims/Finals Meet

Beloit Memorial High School

Some TROP, HURR, TYP, All TSU

Swimmers with BB or better cuts

By Athlete
By Event

12/1

Novice Dual

Cambridge Area Pool
Cambridge, WI

Thunderstorm, Some TROP, HURR, and TSU

12-under swimmers without BB cuts

By Athlete
By Event

12/1

OSHY A3
Series 4

Oshkosh YMCA

Swimmers not eligible for Cambridge

None

By Athlete
By Event

12/15-
12/17

SPS Winter Classic

Sun Prairie High School

All Groups

None

By Athlete
By Event

12/16-
12/17

Wisconsin 11-U December State

Augustine Prep
Milwaukee, WI

All 11-U swimmers with state cuts

Special Single-Age Cuts

By Athlete
By Event

12/28

Mile Day

Sun Prairie High School

TROP, HURR, TYP, TSU, MAST

None

By Athlete
By Event

1/5-
1/7

J-Hawk Winter Thaw

UW-Whitewater
Williams Center Pool

All Groups

None

By Athlete
By Event

1/19-
1/20

FSC New Year Opener

Fond Du Lac, WI

All Groups

None

By Athlete
By Event

2/2

OSHY A3 Series 8

Oshkosh YMCA

All 13-O Swimmers

None

By Athlete
By Event

2/3

SPS 12-U Sprint Invite

Sun Prairie High School

All 12-U Swimmers

None

By Athlete
By Event

2/10 HPAC GFTC Highland Park, IL Tsunami Within 5% of cuts By Athlete
By Event

2/16-
2/19

Regional Champs

Stoughton High School

All swimmers without full state cuts

Slower than state only

By Athlete
By Event

2/23-
2/25

Wisconsin 12-U State Champs

Walter Schroeder A.C.
Brown Deer, WI

Qualified TROP, HURR, TYP

State Cuts Only

By Athlete
By Event

3/1-
3/4

Wisconsin 13-O State Champs

Pleasant Prairie RecPlex
Pleasant Prairie, WI

Qualified TSU

State Cuts Only

By Athlete
By Event

3/8-
3/11

Speedo Sectionals

Pleasant Prairie RecPlex

Pleasant Prairie, WI

Tsunami

Sectional Cuts Only

By Athlete
By Event