Team Wisconsin Day 2 Recap!

Angela Monty

Good Morning Team Wisconsin!

We were on fire yesterday!  We capped the day off with a new Central Zone Record in the 13-14 Girls Medley Relay!

Below are the top 18 Individual and top 9 Relay finishers for Team Wisconsin (*indicate athlete achieved a personal best).

10&U Girls

200 IM

Emma Sina 4th

*Tessa Hansen 7th

 

100 Back

Brooklyn Haugen 5th

Joy Liu 7th

Suzanna Lowery 8th

 

50 Free

Joy Liu 2nd

*Leah Chung 5th

*Erica Perez 7th

Tessa Hansen 10th

 

100 Breast

Tessa Hansen 3rd

*Annika Slager 4th

Brielle Engel 6th

Joy Liu 10th

 

400 Free

*Emma Sina 3rd

Leah Chung 5th

 

10&U Boys

200 IM

*Henry Prahl 6th

 

100 Back

Briggs Borchardt 4th

Quincy Laufenberg 9th

 

50 Free

*Briggs Borchardt 2nd

Logan Christian 5th

*Drew Aleithe 7th

*Henry Prahl 10th

 

100 Breast

Henry Prahl 8th

Drew Aleithe 10th

 

400 Free

Quincy Laufenberg 6th

 

11-12 Girls

50 Fly

Chiara Bauer 1st

*Brynn Sundell 4th

Harper Paradis 8th

*Molly Hoppe 13th

Emily Scargill 16th

 

50 Free

Chiara Bauer 1st

Kiersten Dietschweiler 2nd

*Emily Scargill 3rd

*Zabella Marley Mejos 11th

 

200 Breast

Zoe Gruber 6th

Brynn Sundell 8th

 

100 Back

Chaira Bauer 1st

Molly Hoppe 4th

Kiersten Diestchweiler 6th

*Margaret Dickinson 13th

Ally Gordon 16th

 

400 Free

Kiersten Dietschweiler 10th

*Sophie Miller Melendez 15th

*Rowan Rossi-Weida 16th

 

200 Medley Relay

Team Wisconsin A  2nd

Molly Hoppe

Harper Paradis

Brynn Sundell

Kiersten Dietschweiler

 

400 IM

*Brynn Sundell 6th

Zoe Gruber 8th

 

 

11-12 Boys

50 Fly

*Reed Theimeyer 15th

Max Garbacz 16th

 

50 Free

Gabe Cheng 18th

 

200 Breast

Sage Mischnick  8th

 

100 Back

Josh Cui

*Riley Birke 9th

Jude Hill 11th

 

400 Free

*Kyle Jesmanowicz 9th

*Sam Schultz 10th

Maddy Karun 14th

 

200 Medley Relay

Team Wisconsin A 6th

Riley Burke

Josh Cui

Eric Hou

Sam Schultz

 

Team Wisconsin B 8th

Jude Hill

Sage Mischnick

Max Garbacz

Gabe Cheng

 

400 IM

Sam Schultz 5th

Josh Cui 5th

Maddy Karun 7th

 

 

13-14 Girls

200 IM

Mazie Paradis 3rd

*Ella Antoniewski 4th

Ivana Neverman 13th

 

50 Free

Jillian Holler 7th

Mazie Paradis 8th

*Ariana Zhao 12th

*Emmy Meyer 13th

Amy Hu 14th

Carly Larson 17th

 

200 Breast

*Scout McQueen 3rd

Cheyenne Borroughs 4th

Ana Flanagan 7th

*Annika Curran 9th

Amy Hu 13th

Ivana Neverman 17th

 

100 Back

Ariana Zhao 3rd

Emmy Meyer 6th

*Olivia Sina 7th

Anne Dickinson 13th

Izzy Bloom 15th

 

400 Free

*Ella Antoniewski 2nd

*Olivia Sina 10th

 

200 Medley Relay

Team Wisconsin A 1st New Zone Record

Ariana Zhao

Ana Flanagan

Ella Anroniewski

Jillian Holler

 

Team Wisconsin B 3rd

Emmy Meyer

Scout McQueen

Carly Larson

Mazie Paradis

 

13-14 Boys

200 IM

*Sam Wolf 2nd

*John Paul Brostowitz 7th

*Brody LePine 12th

Tanner Hansen 13th

 

50 Free

Shane TeBeest 1st

*Finnley Conklin 2nd

Sam Wolf 4th

Tanner Hansen 14th

 

200 Breast

Finnley Conklin 2nd

Dominic Skudlarczyk 17th

 

100 Back

John Paul Brostowitz 2nd

Shane TeBeest 4th

Brody LePine 12th

 

400 Free

Sam Wolf 8th

*Dawson Walters 15th

 

200 Medley Relay

Team Wisconsin A

John Paul Brostowitz

Finnley Conklin

Sebastian Aguilar

Shane TeBeest

 

Team Wisconsin B

Matthew Baumann

Tanner Hansen

Sam Wolf

Etienne Dolezal


We are headed into our last day, fast day of swimming.  Please remember to send photos.


Swim Strong,

Coach Angela